Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

S-300 Füze sistemi

S-300 Füze Sistemi


Rus Devleti’nin Sovyet Birliği’nden beri Havacılık ve Savunma ihtiyaçlarını karşılayan Almaz-Antey şirketinin, Almaz alt firması tarafından üretilmiştir.İlk olarak Sovyetler Birliği’nin yasal hava sahası güvenliği için kullanılan füze savunma sistemidir.

İlk etapta sadece Sovyetler egemenliğinde bulunan Türkî Cumhuriyetleri ve Baltık Devletleri sınırlarında kullanılması planlanan S-300 füze savunma sistemleri, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından Rusya’nın müttefik olduğu devletlere satılmıştır. Üretici firma Almaz, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasına rağmen Rusya Devleti tarafından bir dönem sonra yeniden yapılandırılmıştır. Şirket Dünya üzerinde havacılık ve füze savunma sistemleri sektöründe söz sahibi olmuştur. 2016 itibariyle dünyanın ilk 10 savunma şirketi arasında yer almaktadır. Sadece geçen sene 11 milyar Dolar’a yakın silah ve basit füze savunma sistemleri satışı gerçekleştirmiştir. S-300 füze sistemleri 6 personel tarafından kullanılır ve taşınması genellikle 8 tekerlekli askeri kamyonet ile gerçekleştirilir.

 

s300 füze sistemi

 

S-300 füze savunma sistemleri askeri literatürde uzun menzilli savunma sistemleri olarak adlandırılmaktadır. Yüz ölçümü oldukça geniş olan Rusya’da seri üretime geçilmiş ve özellikle ülkenin Batı kesimlerine yerleştirilerek, Avrupa ve NATO ile süregelen askeri ve siyasi anlaşmazlıklara karşı bir gözdağı verilmeye çalışılmıştır. Son güncellemesi 2000 yılında yapılan S-300 füze savunma sistemlerinin ortalama menzil 210 kilometre uzaklığa kadar çıkarılmıştır. Ayrıca etkili irtifası 30 kilometredir. Füze sistemi mobil hale getirildikten sonra son olarak toplam ağırlığı 1,2 ton civarına ulaşmıştır. Son güncellenen S-300 sistemi S-300VM ismiyle tanınmaktadır.

 

S-300 füze savunma sistemi radar güdümlü bir yapıdadır. Gelen tehdit füzesi sinyalini yakaladıktan sonra sistem üzerinden fırlatılan balistik füze ile gelen tehdit füzesini havada imha eder. Rus mühendisler S-300 füzesinin irtifasını yükseltmek adına S-400 denilen üst düzey modele geçiş yapmış ve irtifa artırımı projede ana amaç olarak belirlenmiştir.

 

Günümüzde S-300 füze savunma sistemini kullanan ülkeler genellikle Asya ülkeleridir, ayrıca Güney Amerika ve Kuzey Afrika’da da kullanılmaktadır. En bilindik müşterileri ise Çin, İran,  Cezayir, Azerbaycan, Hindistan, Yunanistan, Kazakistan, Slovakya Devletleridir. S-300 füze savunma sistemleri, NATO sistem adlandırılmasında SA-10, SA-12 Giant ve SA-20 adlandırılmasıyla bilinmektedir.

https://youtu.be/1lxFCo-sRow

S-300 Füze Sistemi Tanıtım Videosu

 

Benzer Sistemler

Yorumlar Kapatıldı