Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rusya, Ukrayna Donanmasına Ateş Açtı

Rusya Silahlı Kuvvetleri’ne ait unsurların Ukrayna Donanmasına ateş açtığı ve açılan ateş sonucu Ukrayna Donanmasına bağlı 4 personelin yaralandığı bildirildi.

Sabah saatlerinde Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait unsurlar, Rus Sahil Güvenliği unsurları ile Karadeniz’de karşı karşıya gelmiş, Rus Sahil Güvenliği’ne ait bir sınır devriye gemisi olan ‘Dom’un Ukraynalı gemiye ‘kasıtlı’ olarak çarpmıştı.

Bunun üzerine Rusya Ukrayna’nın Mariupol limanının Azak Denizi’nden Karadeniz’e tek çıkış bölgesi olan Kerch Boğazı’nı kapatmış ve bölgeye bir adet Ka-52, 2 adet Su-25 ve Harp gemileri sevk etmişti.

Köprü üstünden Su-25 alçak geçişi izlemek için: İlgili Video

Köprü üstünden Ka-52 alçak geçişi izlemek için: İlgili Video

Boğazın çıkışı olan köprü altı gemiler ile kapatılmış

Su-25’ler ve Ka-52 ile köprüden alçak geçiş icra eden Rusya’nın daha sonra bölgeye Mi-8 helikopteri ile özel kuvvet sevk ettiği ve özel bir operasyona hazırlandığı bildiriliyor.

Bu haber, gelişmekte olan bir haberdir. Gelişme yaşandıkça güncellenecektir.

Güncelleme 25/11/2018 22:05

Bölgeye akşam saatlerinde sevk edilen ve özel kuvvet personellerini taşıyan Mi-8 helikopteri Ukrayna’ya ait bir gemiye çıktığı ve gemiyi ele geçirdiği iddia ediliyor. Rusya’nın ateş açtığı geminin ise motor arızası yaşadığı ve sürüklendiği bildirildi.

Güncelleme 26/11/2018 22:05

NATO, Ukrayna’yı destekleyen ve Rusya’nın haksız engellemelerini suçlayan bir açıklama metni yayınladı.

Ukrayna ise ulusal savunmasını arttırmak için 60 günlük bir sıkıyönetim ilan etti ve ordusunun manevra/ulaşım kabiliyetini arttırmayı hedefledi. Bu sırada Rusya, Ukrayna donanmasına ait 2 adet roject 58155 Gyrza-M sınıfı küçük zırhlı topçu gemisine ve 1 adet römorköre el koydu ve Kerch limanında gemileri demirledi.

Yorumlar Kapatıldı