Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rusya Türk Karasularında Atışlı Tatbikat Yapacak

Rusya Donanması, Akdeniz’de 1 Eylül’de başlattığı tatbikat için bazı bölgelerde ‘Seyir Duyurusu’ yayınladı.Yayınlanan seyir duyularında belirtilen alanlar, bölgede icra edilecek tatbikat süreci boyunca sivil gemilerin dikkat etmesi ve onlara bir uyarı niteliği taşıyor. 8 Eylül tarihine kadar sürecek tatbikat için bildirilen ‘Seyir Duyuruları’ görselde belirtilmiş.

Dikkat çeken nokta ise seyir duyularının yayınlandığı bölgelerin kapladığı alan. Oldukça geniş bir alanda tatbikat icra edecek olan Rus donanması Akdeniz’de güç gösterisi icra ediyor. Tatbikata 25 savaş gemisi ve 30 uçak katılıyor.

Rus Donanmasının seyir duyurusu bildirdiği sahalar

Ancak bizim açımızdan kritik öneme sahip bir başka dikkat çeken nokta ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında yayınlanmış seyir duyurusu. 6-8 Eylül tarihleri arasında ‘atışlı’ tatbikat alanı olarak ayrılmış bölge sınırlarımızı ihlal ediyor.

Öyle ki bu seyir duyuruları alanının kapladığı bölgede Türk karasuları bulunuyor. Yani Rusya, Türkiye Cumhuriyeti’nin karasularında atışlı tatbikat gerçekleştirecek. Ortak bir tatbikat durumu ise söz konusu değil.

Kıbrıs-Türkiye arasındaki seyir duyurusunun yapıldığı saha (Görsel: twitter/Bahriye Enstitüsü)

Bahriye Enstitüsü, saha koordinatlarının denizcilere uyarı şeklinde yayınlandığını, fakat daha sonra bunun Türkiye’ye ait sitelerden kaldırıldığını tespit etti. Rusya’nın yayınladığı ‘Seyir Duyurusu sahasının’ Türkiye tarafı ile görüşülmüş olabileceği ve bundan ötürü koordinatların değişmiş olabileceği veya Türkiye’den izin alınmış olabileceğine dikkat çekiyor.Ancak ortak tatbikat veya izin alımı konusunda bir kaynak bulunmadığına ayrıca dikkat çeken Bahriye Enstitüsü’ne katkılarından ötürü çok teşekkür ediyoruz.

Yorumlar Kapatıldı