Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Rusya’ya Bombardıman Saldırısı

ABD Hava Kuvvetleri bağlısı radara yakalanmama özelliğine sahip B-2 Spirit bombardıman uçakları Norveç Denizi civarlarında eğitim uçuşu icra etti. Bu uçuşa Birleşik Krallık Hava Kuvvetleri’ne ait F-35’ler ve Amerikan Hava Kuvvvetleri’ne ait F-15’lerde katıldı.

Ağustos ayının son günlerinde Avrupa’ya konuşlandırılan Amerikan B-2’leri müttefik ülkeleri ziyaret ediyor ve o bölgelerde eğitim/tatbikat uçuşları gerçekleştiriyor. ABD’nin açıklamasına göre AB’nin güvenliği ve NATO müttefikleri ile birlikte egzersiz/eğitim amacı ile Avrupa’ya konuşlandırılan B-2’ler B-52’lerle aynı misyonu paylaşıyor.

B-52’lerde Avrupa’da

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H’lar yaz ayları boyunca Avrupa’da kalmış ve pek çok tatbikata/eğitime katılmıştı. Bu uçaklar müttefik ülkelerin hava kuvvetleri ile ortak uçuş gerçekleştirmiş ve NATO egzersizlerine katılmıştı. Yaz aylarının sonunda Amerika’ya geri dönen uçaklar B-2’lerin Avrupa’ya konuşlandırılma tarihine yakın bir tarihte yeniden Avrupa’ya getirildi. ABD, bunun amacının NATO tatbikatı olan Astral Knight 2019’a B-52H’ların katılacak olması olduğunu belirtti.

Rusya’ya Simüle Nükleer Saldırı Yapılmıştı

Rus askeri kaynakları 28 Mart tarihinde Birleşik Krallık’tan kalkış gerçekleştiren ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H Stratofortress bombardıman uçaklarının Rusya’nın başkenti Moskova’ya ve St. Saint Petersburg’a simülasyon üzerinden nükleer saldırı gerçekleştirdiğini (prova) bildirdi. Ruslar sınırları yakınlarına konuşlanan bombardıman uçaklarından endişe duyduğunu dile getirmiş ve sınırlarındaki tatbikatları arttırmıştı.

Simüle nükleer saldırı provasından bir fotoğraf /ABD Hava Kuvvetleri B-52H

Rusya, ABD’nin Baltık ve çevresine gerçekleştirdiği bu bombardıman ziyaretlerinin artmasının ardından Avrupa’ya en yakın sınırları içerisinde bulunan Gvardeysk şehrinden sınırın en batısına (Baltık denizine en yakın kasabaya) Baltiysk’e S-300 Hava Savunma Sistemleri’ni naklettiği bildirmişti.Buna ek olarak Gvardeysk şehrinde bulunan sistemler daha da Batıya, Baltiysk’e sevk edilmiş ve Batı hava savunma gücüne takviyeler gerçekleştirilmişti.

Rusya Yazın Baltık’ta Çok Isındı

25 Mart tarihinde Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın yaptığı bir açıklamada ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H Stratofortress uzun menzilli bombardıman uçaklarını engellemek adına son 24 saatte görevdeki Su-27’ler ile 2 kez karşılaştığını bildirilmişti.

Rusya’nın Kaliningrad şehrinin hava sahasına yaklaşan Amerikan B-52H’ı

Yorumlar Kapatıldı