Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ROKETSAN’IN REAKTİF ZIRHI ALTAY TANKINI DA KORUYACAK

ROKETSAN tarafından zırhlı muharebe araçlarının beka seviyesinin arttırılması ve modernizasyonları kapsamında reaktif zırh (ERA) sistemi geliştirildi.

Reaktif zırhta, iki metal plaka arasına patlayıcı madde konuyor.

Reaktif zırhın içindeki patlayıcı, araç tanksavar füzesi ile vurulduğu anda infilak ederek füzenin etkisini azaltıyor veya füzeyi parçalıyor.

Hibrid bir zırh sistemi olan ROKETSAN ERA’da ana muharebe tankları için geliştirilen ağır reaktif zırh sistemlerinden hafif zırhlı araçlar için geliştirilen reaktif zırhlara kadar birçok farklı tipte enerjik malzeme teknolojileri kullanılıyor.

BMC tarafından üretilecek olan ALTAY tankının da zırh üretimini ROKETSAN yapacak.

ALTAY Tankı ROKETSAN tarafından geliştirilecek pasif, aktif ve reaktif zırh bileşenleri ile muharebe alanında gelişmiş bir korumaya sahip olacak.

Tanksavar füzelerine ve roketatar tehditlerine karşı maksimum koruma sağlayan ERA, Tandem harp başlıklarına karşı da koruma sağlıyor.

Tandem harp başlıklı olan mühimmatlarda arka arkaya yerleştirilen iki harp başlığı bulunuyor.

Reaktif zırh içindeki patlayıcı infilak ederek ilk başlığı etkisiz hale getirse bile ikinci başlık aracın zırhını delebiliyor.

Farklı araç tiplerine uygulanabilme ve bakım gerektirmemesi nedeniyle kullanımı kolay olan ROKETSAN ERA, modüler sistem-kurulum ve söküm kolaylığını da sahip.

Yorumlar Kapatıldı