Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PROF. DR. TEMEL KOTİL: MMU 2025’DE TESLİM EDİLECEK

STM ThinkTech tarafından düzenlenen online panelde savunma sektörünün liderleri COVID-19 süreci ve sonrasında Türkiye’de ve dünyada savunma sanayi sektörünün durumunu değerlendirdi.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, personelin üzerindeki moral etkisi dışında COVID-19’un firma üzerinde büyük bir etki yaratmadığını söyledi.

TUSAŞ’ın F-35 parçaları dahil olmak üzere bütün projelerdeki üretme yeteneğini sürdürdüğünü söyleyen Prof. Dr. Kotil, firmanın üretme konusunda bir eksiklik hissetmediğini aktardı.

“ÜRETMEK SORUN DEĞİL, ÜRETİLENİN İÇİNE EKİPMAN KOYMAK SORUN”

Prof. Dr. Kotil, üretme konusunda bir sıkıntı yaşamadıklarını ve üretim programlarının devam ettiğini söyledi.

Asıl meselenin üretilen parça içerisine konan motor, aviyonik gibi parçaların tedariki olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Kotil, “Üretmek sorun değil, bunların içine koyulanlar sorun. Vermiyorlar. Bu yüzden yerli ve milli olması çok önemli. Projelerimizi çabuk bitirmemiz gerek.” dedi.

MİLLİ MUHARİP UÇAK 2025’DE TESLİM EDİLECEK

TUSAŞ Genel Müdürü, Milli Muharip Uçağın (MMU) 2023 yılında hangardan çıkacağını ve 2025 yılında da teslim edileceğini söyledi.

Bu teslim takviminin başarılı olacağını ve buna inandığını ayrıca belirten Kotil, bu konudaki çalışmaların da devam ettiğini aktardı.

TUSAŞ’IN 2028 HEDEFİ: SAVUNMA SEKTÖRÜNDE İLK 10’A GİRMEK

TUSAŞ Genel Müdürü, firma hedefinin 2028 yılına kadar dünya savunma sektöründe ilk 10’a girmek olduğunu ve firma bünyesindeki mühendis sayısını da arttırmak olduğunu söyledi.

TUSAŞ olarak yokuş çıktıklarını belirten Kotil, COVID-19’un firmayı yokuşta yakalamasının pozitif anlam taşıdığını aktardı.

Prof. Dr. Kotil “Bir yukarı doğru çıkıyoruz, yokuş yukarı. Ancak diğer büyük şirketler; yokuşun tepesindekiler aşağı doğru inmek zorunda ve iniyor. Çünkü COVID-19 var. Ancak biz yukarı doğru çıkıyoruz.” dedi.

Temel Kotil, bu nedenden ötürü TUSAŞ’ın söz verdiği projeleri çok daha erken bitirmesi gerektiğini vurguladı ve bundan ötürü bütün önlemleri alarak çalışmaya devam ettiklerini söyledi.

Prof. Dr. Temel Kotil’in açıklamalarını içeren videoyu aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar Kapatıldı