Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PROF. DR. İSMAİL DEMİR: KAMU VE ÖZEL SEKTÖRÜ BİR ARAYA GETİREN ÖRNEK BİR PROGRAM

Yeni Tip Denizaltı Projesi’nin ilk denizaltısı Pirireis’i Havuza Çekme ve 5’inci denizaltı Seydialireis’in İlk Kaynak Törenine katılan Prof. Dr. Demir, Yerli ve milli yakıt pili, ana elektrik motoru, batarya ve çeşitli tipte sonar geliştirilmesi çalışmalarına başlandığını söyledi.

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında elde edilecek ürünlerin önümüzdeki senelerde başlayacak diğer su altı platformları projelerimizde kullanılmaya başlanması ve teknik açıdan dünya pazarında tercih ediliyor olması kurumumuzun stratejik hedefleri arasında orta ve uzun planları arasında yer almaktadır” diyen Demir,

Yeni tip denizaltı projesi bir sözleşmenin ötesinde, kamu ve özel sektörün ahenk içerisinde çalıştığı örnek programdır” ifadesini kullandı.

Prof. Dr. İsmail Demir projeye ilişkin olarak şu bilgileri verdi:

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında elde edilecek ürünlerin önümüzdeki senelerde başlayacak diğer sualtı platformları projelerimizde kullanılmaya başlanması ve teknik açıdan dünya pazarında tercih ediliyor olması kurumumuzun stratejik hedefleri arasında orta ve uzun planları arasında yer almaktadır. Proje kapsamında tedarik edilen denizaltılar havadan bağımsız tahrik sistemi için dünya üzerinde kullanılmakta olan üç fazla sistemden yakıt pili teknolojisini kullanmakta olup Donanmamız için bir ilk olma niteliği taşımaktadır.

2022 YILINDA HİZMETE GİRECEK

Bugün havuza çekim işlemini gerçekleştirdiğimiz Pirireis denizaltımızın 2022 yılında hizmete girmesi planlanmaktadır. Proje kapsamında inşa faaliyetlerine devam edilmekte olan diğer 5 denizaltımızın 2027 yılına kadar hizmete girerek donanmamızın gücüne güç katması beklenmektedir.”

Yorumlar Kapatıldı