Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Pardo’nun İtişi ( Gerçek bir hikayeden alıntıdır )

Yüzbaşı Bob Pardo (Arka pilotu Üsteğmen Steve Wayne) ve kanat arkadaşı Yüzbaşı Earl Aman (Arka pilotu Üsteğmen Robert Houghton) Vietnam Savaşı sırasında Ubon Kraliyet Tayland Hava kuvvvetleri üssüne atanmışlardı.

1967 Martında Kuzey Vietnam’da Hanoi şehrinin kuzeyinde bir çelik fabrikasına saldıracaklardı.

10 Mart 1967 günü hava bombardıman için oldukça açıktı. Havalanan iki Phantom’dan ikisi de uçaksavar ateşi altında kaldı. Yüzbaşı Aman’ın uçağı diğer Phantom’a nazaran daha büyük hasar almıştı. Yakıt tankı vurulmuştu ve yakıtının büyük bir kısmı hızlıca bitmişti. Ayrıca Laos üzerindeki KC-135 Tanker uçağına yetişecek kadar yakıtı kalmamıştı.

Aman ve yardımcı pilotunun düşman toprakları üzerinde atlamasını engellemek adına Pardo, uçağı ittirmeye karar verir. İlk başta uçağın direnç paraşütü bölmesinden ittirmeye çalışsa da türbülans buna izin vermez.

Sonradan Yüzbaşı Pardo, Yüzbaşı Aman’ın kuyruk kancasını kullanarak ittirmeye çalışır. Aman kancayı indirir Pardo ise uçağının kanopi camını kancaya temas edecek kadar yaklaştırır. Aman ise iki motorunu da kapatır. İttirme başarılıdır ancak kanca her 15-30 saniyede bir kanopiden kaymakta ve Pardo ise uçağı yeniden konumlandırmak zorunda kalmaktaydı. Pardo’nun uçağının bir motoru alev ile boğuşmuş ve sonuç olarak durmuştu.

Kalan 10 dakikalık süre içerisinde Pardo iki uçağın alçalışını yavaşlatmak için tek motorunu kullandı.

 

Phantom

 

 

Aman’ın uçağını neredeyse 88 mil ittirmeyi başardı. Pardo’nun yakıtı tükeniyordu. Uçaklar Laos hava sahasına 6.000 feet yükseklikte ulaşmış ve bu yükseklik onlara 2 dakika kadar uçuş süresi bırakmıştı.

Pilotlar kendilerini fırlatır ve kurtarma helikopterleri tarafından alınırlar.

İlk kendi uçağını kurtarmadığı için kınansa da 1989 da yani olaydan 20 yıl kadar sonra bu durum yeniden incelemeye alınmış, Pardo ve yardımcı pilotu Wayne ile ” Gümüş Yıldız Madalyası ” almışlardır.

Aynı F-86’lar ile de yaşanmıştır kanca olmadığından F-86 pilotu burnunu diğer uçağa dayar ve pilotların düşman bölgesine düşmekten kurtarır.

Burak Bedir

Yorumlar Kapatıldı