Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Norveç Donanmasının En İyisi Battı

Norveç Donanmasının en modern gemilerinden birisi olan Fridtjof Nansen sınıfı Helge İngstad firkateyni, Perşembe günü (8 Kasım) NATO’nun en büyük tatbikatlarında birisi olan TridentJ uncture 2018 tatbikatı esnasında Sola adlı 62,500 gros tonluk gemi ile çarpıştı.Gemi batmak üzereyken yapılan zorlu ve başarılı müdahaleler ve karaya çekme işlemleri ile alabora olması son anda engellendi.

 

Ancak VLS’lerin (Vertical launching system-Dikey fırlatma sistemi), elektronik ve elektrikli sistemlerin, radar sistemlerinin tamamen su altında kalması hasarın boyutunu katbekat arttırıyor.

Öyle ki Sola’nın çarptığı bölgede oluşan hasarda geminin torpido tüplerinin de hasar aldığı net bir şekilde görülebiliyor.

 

”Her şey Kontrol Altında”

Ortaya çıkan ses kayıtlarında çarpışmadan önce hem yük gemisinden hem de karadan fırkateyne çarpışma uyarısı yapılmış ancak fırkateynden ”her şey kontrol altında” yanıtı gelmiş. Sola’nın ve Helge İngstad firkateyninin çarpışmadan önce izledikleri rota ve çarpışma noktaları aşağıdaki görselde belirtilmiş.

 

Yorumlar Kapatıldı