Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

NAKİ POLAT: BAE SYSTEMS MMU PROJESİNDEN AYRILMADI

Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Yönetim Kurulu Başkanı ve TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Naki Polat, C4Defence Genel Yayın Yönetmeni Özgür Ekşi’nin canlı yayınına konuk oldu.

Birlik ve faaliyetleri hakkında bilgi veren Polat, Ekim 2011’de 60 üyenin katılımıyla kurulan birliğin halihazırda 829 üyeye ulaştığını belirtti.

İhracatlarının da zamanla büyüdüğünü ifade eden Polat, “2012 yılında ihracatımız 1 milyar 260 milyon dolardı, 2019 yılında 2 milyar 741 milyon dolar yaptık. Bu bir rekordu. Geçen yıl ihracatını yüzde olarak en fazla arttıran birlik oldu. Dolayısıyla geçen yıla kadar geçen bir sürede gayet iyi bir performans gösterdik” dedi.

Polat, yaptıkları ihracatta sivil ve askeri havacılık sektörünün payının %55, kara araçlarının %20,  silah ve mühimmatın %18, Deniz araçları ve diğerlerinin %7 olduğunu ifade etti.

Koronavirüs salgını nedeniyle bir belirsizlik oluştuğunu ifade eden Polat, belirsizlik durumunun firmaları nasıl etkileyeceğini anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Polat, “İçinde bulunduğumuz durum sektör olarak savunmadan çok sivil havacılığı etkiledi. Doğal olarak bu durum da iki tane büyük üreticinin işlerini etkiliyor. Biz de ana tedarikçileri olduğumuzdan dolayı etkileniyoruz” dedi.

Sivil havacılığın her 15 yılda bir iki kat büyüdüğünü hatırlatan SSI Yönetim Kurulu Başkanı Polat, “Krizler bir düşüş yapıyor ama düşüşten çıktıktan sonra tekrar eski haline gelecektir diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Polat, Koronavirüs salgını nedeniyle fuarların ertelenmesi ile firmaların çalışmalarını nasıl tanıtacağına ilişkin bir çalışmalarının olup olmadığı sorusuna ise birinci önceliklerinin çalışanların sağlığı olduğunu belirtti.

Tedarik zincirinin sağlıklı işlemesinin de ikinci öncelikleri olduğunu söyleyen Polat, “Üçüncüsü işlerimizin sürekliliği. Dünyada olup bitenlerden haberdar olmamız lazım. Dünyadaki ticari müşavirimizle her gün görüşme gerçekleştiriyoruz. Ülkelerin durumu hakkında en azından bilgi almaya çalışıyoruz. Bitme aşamasına gelen anlaşmalarımız biraz duraksadı” diye konuştu.

Her krizin fırsatlar içerdiğini vurgulayan Polat, bu krizde de bazı fırsatlar olduğunu söyledi.

Bütün firmaların dijitalleşmeye hazır olması gerektiğinin altını çizen SSI Yönetim Kurulu Başkanı Polat, “Krizin dijitalleşmeyi bütün firmalarımıza öğretiyor olması lazım. Buradaki ilerlemeler herkesin tahmin ettiğinden daha kısa sürede olacak. Bizim daha düne kadar siber güvenlik diye bir şeyimiz yoktu. Hem sivil hem askeri müşterilerimiz bu konuda bizi yeterli miyiz yeterli değil miyiz diye değerlendirmeye alıyorlar” dedi.

Naki Polat, yerli silahlı insansız hava araçlarının ihracat hedeflerine ilişkin soruya karşılık “Sistem satmaya başladık. Geçen yıl iki firmamız ihracat yaptı, Baykar ve Vestel Savunma. Bizim de çeşitli girişimlerimiz var. Dolayısıyla orada gelecek parlak. İHA sektörü önümüzdeki yıllarda daha çok genişleyecek” dedi.

“Türk silahlarının yabancı ülke envanterine girmesi için SSI’nın bir çalışması var mı?” sorusuna karşılık ise Naki Polat, “Var tabii, çalışılıyor. Pandemi döneminde en fazla ihracatını arttırdığımız kısım bu kısım” yanıtını verdi.

SSI Yönetim Kurulu Başkanı Naki Polat, İngiliz “BAE Systems firmasının Milli Muharip Uçak projesinden ayrılması projenin gidişatını nasıl etkiler” şeklindeki soruya karşılık da “Şu anda ayrılma diye bir şey yok. Belli bir anlaşma var. Anlaşma zaten sınırlı süreli ve devam ediyor” cevabını verdi.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.