Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

MKEK COVID-19 İLE MÜCADELE İÇİN TERMAL KAMERA GELİŞTİRDİ

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) akıllı silah sistemi çalışması üzerinden, kalabalık yerlerde vücut sıcaklıklarının ölçümü için termal kamera sistemi geliştirdi.

Haberi, Anadolu Ajansı Muhabiri Göksel Yıldırım paylaştı.

Türk savunma sanayisinin köklü kurumu MKEK, covid-19 pandemisi sonrasında ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere çeşitli tipte maske, cerrahi maske makinesi ve solunum cihazı gibi ürünler ortaya koydu.

Çözümlerini çeşitlendiren MKEK, kalabalık veya yoğun insan geçişi olan yerlerde ateş ölçümlerinin sosyal hayatı yavaşlatmadan ve en doğru şekilde yapılabilmesi için termal kamera sistemi geliştirme çalışmalarına başladı.

MKEK Genel Müdürü Yasin Akdere, ürünün hazır olduğunu söyledi.

Akdere “Başta kendi birimlerimizde olmak üzere savunma sanayisinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çalışmalarımızı tamamladık. Hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, okullarda kullanılabilecek” dedi.

İsteğe göre değiştirilebilen esnek yerli ve milli yazılım altyapısı dolayısıyla sisteme yeni analiz yetenekleri kazandırılabilecek.

Farklı amaçlarla da kullanabilecek sistem, MKEK’nin mevcut silah sistemlerinin hedef tespit kabiliyetlerini artırmasına katkı verecek.

Sistem için halihazırda bilinen en etkin termal sensörler seçildi.

Yaklaşık 5-6 metrelik mesafeden kalabalıklardaki kişilerin vücut sıcaklığını algılamaya başlayan sistem, yaklaşık 3 metreden yüksek hassasiyetle tespit yapabiliyor.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.