Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Milli Khan (Bora) Füzesi

Günümüzde ordular için en önemli vuruş güçlerinin başlarında kuşkusuz kara-kara füzeleri gelmektedir. Gelişen askeri teknolojiler, ülkelerin sınır komşusu dahi olmadığı düşman ülkelere operasyon yapabilme kabiliyetini sağlamaktadır. Gerek kimyasal başlık taşıyabilme kabiliyetleri, gerek uzun menzilleri sayesinde balistik füzelerin önemi yadsınamaz derecede ortadadır.

Türkiye’nin gururu Roketsan dünyadaki bu gelişmeleri yakından takip etmektedir. Bu noktada Türk mühendisler tamamen yerli imkanlarla her geçen gün kendi rekorlarını tazeleyerek yüksek hassasiyetli ve yüksek menzilli füzeler üretmektedirler.

 

khan-fuzesi
Milli gurur Khan Füzesi

 

Abu Dabi’de gerçekleştirilen IDEX-2017 fuarında Khan Füzesi ilk kez kamuoyuna resmi olarak duyruldu. Şunu da belirtmekte fayda var Khan Füzesi’nin ihraç ismi KHAN, TSK’nın kullanacağı versiyonun ismi BORA olarak geçmektedir.

En çok merak edilen konuya açıklık getirmek istiyorum. Khan füzesinin etkili menzili…

Khan füzesinin etkili menzili söylentilerin aksine malesef 1 000 km değil . İhraç versiyonun menzili 280 km. TSK için üretilen versiyonun daha yüksek menzile sahip olduğu belirtiliyor.

 

Olası hedeflere göre Khan Füzesi menzili
Olası hedeflere göre Khan Füzesi menzili

 

İhraç versiyonun daha düşük menzile sahip olmasının nedeni uluslararası antlaşmalarla füze ihracının belli çerçeve ile sınırlandırılmış olmasıdır.

Bu antlaşmadan kısaca bahsetmek gerekirse 16 Nisan 1987 yılında imzalanan MTCR (Missile Technology and Control Regime) , Türkçesi Füze Teknolojileri Kontrol Rejimi , antlaşması ile ihraç edilecek füzeler; 500 kg’ı ve 300km ‘yi geçmeyecek şekilde sınırlandırılmıştır.

Buradaki en büyük amaç nükleer kapasitesi olan füzelerin ihraçlarını kontrol altına almak olsada stratejik kaygıların ön planda olduğu söylenebilir.

 

Belarus üretimi alt sistem Volat
Belarus üretimi alt sistem Volat

 

Bora füzesinin alt sistemi olan araç Belarus’tan alınmıştır. Bunun nedenini Kokpit Aero yazarlarından Hakan Kılıç şu şekilde açıklamaktadır: “Alt sistem tedarikçilerinin, entegre edilecek sistemin füze olması nedeni ile sistemin ihracına izin vermemişlerdir”. Yerli üretimin önemini gözler önüne seren bir gerçek daha…

 

 

Teknik Özellikler

-Çap 610 mm

-Ağırlık 2.500 kg

-Güdüm Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli Ataletsel
Navigasyon Sistemi (ANS)

-Kontrol Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol

-Yakıt Tipi Kompozit Katı Yakıt

-Harp Başlığı Tipi Tahrip, Parça Tesirli

-Harp Başlığı Ağırlığı 470 kg

-Tapa Tipi Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)

Kamuoyu ile paylaşılan bilgiler oldukça sınırlıdır. Sadece şunu söylemekle yetinelim, füze her ne kadar 2017 yılında kamuoyu ile paylaşılsada 2014 yılında operasyonel hale getirildiği belirtiliyor. Türk mühendisler uzun menzilli füze sistemlerinin kapısını aralamış gibi..

Bora Test Görüntüleri-2017

Düşüncelerinizi yazımızın altında paylaşmayı unutmayın .

Kaynak: Roketsan

4 Yorumlar
 1. ali says

  280km ile biz ancak mantar tabanci olarak kullaniriz bunu elin avrupasi abd si 10.000 km ulasmis durumda biz hala ne diyoruz, bununla nereyi vurcagiz goruldugu uzere 280km bir hic haa derseniz bora versiyonu 1000km o baska ki o bile bence daha giris seviyesi sayilir kendimizi kandirmayalim cok calismamis lazim cok gece gunduz demeden ulkenin savunma sanayine ciddi anlamda acil olarak egilip arge calismasi yapmasi lazim hatta bu alanda seferberlik baslatmamiz lazim bakin cin hala ne diyor ordumuzu muazzam duruma getirmeliyiz diyor resmi olmayan kaynakalra gore adamlarin 2.3 milyon askeri oldugu soyleniyor, artik hangi devirde yasiyoruz ordunun mevcudiyeti artirilmali 400 bin asker cok az min 800 binseviyesinde gunclu son teknoloji milli imkanlarla kullanan bir ordu insaa etmeliyiz tabi bunun icinde onemli bir butce gerekiyor.

  1. Zeki says

   bahsettiğin avrupa amerika yıllardır füzeler konusunda çalışmalar yapıyor. Biz daha yolun başındayız başlangıç ve bulunduğumuz bölge açısından bu menzil gayet iyi ilerleyen dönemlerde tabiki çok uzun menzillli füzeler yapılacaktır… Ayrıca çin toprak büyüklüğü ve nüfusu açısından çok büyük bir ülke o kadar askerinin olması gayet normal.. Şuan bizim toprak büyüklüğümüz ve nüfus orantısına göre asker sayımız normal

 2. Bahadır says

  5 dakika havada kalan bir füzeyi yapabilen devlet sayısı 10’u geçmez. Yıllarca krizlerden darbelere sürüklenen bir ülkede 280 km az değil ki baktığında Rusynın s400 füzelerinin etkili menzili de 400 km. gayet güzel bir seviyedeyiz. Daha da güzel olacak inşallah.

 3. Sinan topuz says

  Maşallah Maşallah / Tanıtımı yapılmasa da olur gizli gizli daha milli ve Tam milli inşallah

Yorumlar Kapatıldı