Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HAVA SAVUNMA ERKEN İKAZ VE KOMUTA KONTROL SİSTEMİ

HERİKKS Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol sistemi ile taktik ve operasyonel seviyede hava savunma aktiviteleri yönetiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri 1998 yılında, milli hava savunma sistemi tedariki amacıyla HERİKKS projesini başlattı.

ASELSAN tarafından tasarımı gerçekleştirilen sistem, hava savunma radarlarından aldığı bilgileri birleştirerek gerçek zamanlı hava resmini oluşturuyor ve Tehdit Değerlendirme ve Silah Tahsis algoritması ile en uygun hedef-silah tahsislerinin yapılmasını sağlıyor.

Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2001 yılından itibaren aktif olarak kullanılmakta.

Entegre edilmiş komuta kontrol üniteleri, hava savunma silahları, hava savunma radarları, haberleşme birimleri ve hava savunma sistem yazılımlarını içeren HERİKKS, farklı türdeki radar ve silah sistemlerinin entegrasyonuna uygun açık mimariye ve dağıtık mimaride çalışan modüler donanım ve yazılım altyapısına sahip.

HERİKKS, radar ve silahların konuşlandırılacağı yerlerin tespiti için de gerekli analiz olanaklarını sunarken, radar ve silah sistemlerinin yerleşim planlarının hazırlanmasını da sağlıyor.

Sistem, hava savunma unsurları arasında gerçek zamanlı bilgi paylaşımı sayesinde, kısa sürede doğru karar alınmasına imkân tanıyarak etkin bir komuta kontrol faaliyeti de gerçekleştiriyor.

Gerçek zamanlı birleştirilmiş hava resmi, manuel, yarı otomatik ve otomatik hedef-silah eşlemeleri, hava sahasının kontrolü, durumsal farkındalığı da sağlayan HERİKKS, dost/düşman birliklerin bilgileri, muharebe sahasına ait bilgiler, yöntemsel kontrol tedbirleri, taktik data link (Link-16, JREAP-C, Link-11B, Link-1) yetenekleri, esnek yapılanma, elektronik harbe dayanıklı ve hızlı TASMUS haberleşme altyapısı, gömülü simülasyon yeteneği, hareketli çalışma yeteneği, farklı türdeki radar ve silah sistemlerinin entegrasyonuna açık altyapı sistemlerine de sahip.

Yorumlar Kapatıldı