Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Milli Gurur: MPT-76

Milli Gurur: MPT-76

Türkiye’ nin özellikle Savunma Sanayi noktasında dışa bağımlılığını azaltma hedefleri doğrultusunda projelendiren ve yakın geçmişte TSK envanterine katılarak seri üretimine başlanan MPT-76, alanında rakiplerinden açık ara önde görünüyor. 2015 yılında MKEK(Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu) tarafından üretimine başlanan MPT-76’ nın projelendirilmesinin ardında büyük emekler ve uğraşlar yatıyor. Alanında uzman 10 kişilik Türk mühendis grubunun yaklaşık 5 yıllık AR-GE faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan ürün, piyade tüfeği noktasında Türkiye’ nin elini oldukça kuvvetlendirmekle birlikte G3’ lerin yerini alarak dışa bağımlılığın azalması açısından oldukça büyük katkılar sağlamakta.

Milli Piyade Tüfeği
Milli Piyade Tüfeği

431 Parça ve Onlarca Test

Her türlü arazi  ve hava şartlarına uyum sağlayabilen MPT-76 oldukça komplike bir yapıya sahip. Ürünün yapısında 431 farklı parça bulunuyor. Bu parçaların birleştirilmesinde ise her bir parçaya en az 10 test uygulanarak kalite kontrolü yapılıyor. Üretim aşamasında uygulanan titiz çalışmaların neticesinde ise MPT-76, NATO tarafından uygulanan 42 farklı testi başarıyla tamamlayarak Türk mühendislerinin gerekli zemin sağlandığı takdirde oldukça başarılı işler yapabileceklerini ispatladı. Bu aşamada Amerika Birleşik Devletleri’ nin kullandığı M-16’ ların uygulanan bu 42 farklı testten yalnızca 25 tanesini geçebildiğini belirtmek, MPT-76’ nın kalite standartlarını ortaya koyan örneklerden yalnızca bir tanesi olacaktır. Yüksek basınç, sıcak ve soğuk hava, yağmur ve çamur testlerinden başarı ile geçen Milli Gurur bu alanda dünyada en başarılı ürün konumunda.

Üretime Ara Vermeden Devam Ediliyor

Birçok testten başarılı bir şekilde geçen MPT-76’ dan ilk aşamada 500 tane üretilerek TSK envanterine katıldı. Özellikle Avrupa ile gerilen siyasi ilişkiler ve geçmiş yıllarda olduğu gibi Türkiye’ ye Savunma Sanayi noktasında uygulanabilecek ambargoların önüne geçmek amacıyla tasarlanan Milli Piyade Tüfeği projesinde 2017 yılı sonuna kadar TSK’ ya 15 bin adet tüfek teslim edilmesi hedefleniyor. Projenin gösterdiği başarı da göz önüne alındığında ilerleyen yıllarda siparişlerin ciddi oranda artış göstereceği tahmin ediliyor.

Milli Gurur’ un Özellikleri

Oldukça çeşitli ve zorlu testlerden başarılı ile geçen MPT-76’ ın özelliklerini incelemek konunun anlaşılırlığı açısından faydalı olacaktır. Öncelikle belirtilmesi gereken MPT-76’ ın piyasadaki diğer tüfekler göz önünde bulundurulduğunda 4.1 kg ile oldukça hafif bir tüfek olduğudur. Tasarım olarak bakıldığında ise Milli Gurur’ un oldukça ergonomik tasarımı kullanış açısından bir hayli avantaj sağlamaktadır. Uzunluğu 920 mm olan ve menzili 600 metre olan MPT-76’ nın atış hızı ise dakikada 650 mermidir. Tüm bunların yanında mermi çıkış hızı 800 m/s ve namlu ömrü ise en az 12.000 atımdır. Özelliklerin bakıldığında görülebileceği gibi MPT-76’ nın testleri başarılı bir şekilde tamamlaması kesinlikle tesadüfi bir durum değildir. Bu denli başarılı bir ürünün ortaya çıkması için ciddi emekler ve uğraşlar verilmiştir.

 

3 Yorumlar
 1. Mert DERELİ says

  Güzel bir makale olmuş elinize sağlık. Diğer makalelerinizi de biran önce bekliyoruz.

  1. Eren Çolak says

   Teşekkür ederiz. Paylaşımlara ara vermeden devam edeceğimizden şüpheniz olmasın.

 2. Yalçın Güner says

  Allah emeği geçen herkesten razı olsun , karınca misali nokta nokta , ilmek ilmek örerek bu Vatan ayağa kalkacak ve koşacaktır .

Yorumlar Kapatıldı