Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

KKTC’YE İHA VE SİHA KONUŞLANDIRILACAK

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanı’nın İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) üssü yapılması yönünde karar aldı.

Başbakan Ersin Tatar, konunun milli bir mesele olduğunu belirterek, bunun karşısında kimsenin duramayacağını ve durmaması gerektiğini ifade etti. İHA VE SİHA’ların pazartesi günü göreve başlayacağı öğrenildi.

Tatar, “Hükümetimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri’nden gelen isteği bugün bir gün içerisinde sonuca bağlamıştır. Aldığımız kararla Geçitkale Havaalanı, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı kullanımına verilmiştir” dedi. “Türkiye ve KKTC hem havada hem sahada hem masada hem de Mavi Vatan Doğu Akdeniz’de güçlü olarak yoluna devam ediyor, edecektir” diyen Başbakan Tatar, “Türkiye’nin ve KKTC’nin hak ve çıkarlarının korunması bizim önceliğimizdir. İHA ve SİHA’lar bölgede görev yapan sondaj gemilerimizi Dalaman’dan kalkarak takip ediyordu. Artık Dalaman’a gidip gelme olmayacak. Geçitkale’de konuşlanacaklar. Havaalanı’na yatırımlar yapılacak” dedi.

ANKARA ÖNERİ SUNMUŞTU

Ankara, söz konusu havaalanının Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) kullanımına verilmesi isteğinde bulunmuştu. TSK, havaalanının Doğu Akdeniz’de görev yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) üssü yapılması yönünde bir görüş sunmuştu.

Yorumlar Kapatıldı