Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

KATMERCİLER’DEN SİLAHLI İNSANSIZ KARA ARACI

Türk savunma sanayisinin önde gelen şirketlerinden Katmerciler, dünyada az sayıdaki ülkenin envanterinde bulunan mini tank görünümündeki paletli, silahlı insansız kara aracını Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine kazandırmayı hedefliyor.

Firma tarafından yapılan yazılı açıklamada, projenin ASELSAN ana yükleniciliğinde hayata geçirileceği belirtildi.

Açıklamada, yerli bir tasarım ve üretim olan silahlı insansız kara aracının, bu segmentte Türkiye’yi dünyanın sayılı ülkeleri arasına sokacağı kaydedildi.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, “Dünyanın ancak sayılı ordularının sahip olabildiği insansız kara araçlarının üstün nitelikli bir örneği olan insansız mini tankın ASELSAN iş birliğiyle TSK envanterine kazandırılmasından gurur duyuyoruz” dedi.

TESLİMAT GELECEK YIL BAŞLAYACAK

Seri üretimine başlanacak silahlı insansız kara aracının uzaktan kumanda iletişim alt yapısı dahil tüm altyapı platformu Katmerciler tarafından geliştirildi.

Araç keşif, gözetleme, hedef tespiti yapabilen, üzerine silah ve gözetleme sistemleri dahil ihtiyaç duyulan her türlü sistemin takılabildiği özgün bir platform olacak.

Silahlı İKA, uydu bağlantısı üzerinden uzaktan kontrol edilip yönetilebilen, otonom olarak kullanılabilme özelliğine sahip, zorlu yol, arazi ve iklim şartlarında üstün hareket kabiliyetine sahip dünyanın en önde platformlarından birisi olacak.

Aracın gelecek yıl Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimatının başlayacağı belirtildi.

ÇAĞIN TAKTİKSEL VE DURUMA GÖRE STRATEJİK ÜRÜNÜ İNANSIZ KARA ARAÇLARI

İnsansız Kara Araçları, muharebe ortamının vazgeçilmezlerinden olmaya aday.

Bu gerçeklikten hareket eden Katmerciler, yıllardır bu alana yönelik Ar-Ge çalışmaları yürütüyor.

Firma ilk olarak Uzaktan Kumandalı Atış Platformu’nu (UKAP) geliştirmiş ve sektöre sunmuştu.

Ardından sınır gözetleme, lojistik destek, büyük top konulacak araç gibi farklı İKA versiyonları tasarlayan Katmerciler, TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda ASELSAN ile ortak çalışarak özgün silahlı insansız kara aracı tasarımını geliştirdi.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci

Temin sözleşmesinin imzalanmasını takiben bir açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda insansız kara aracı konseptini ilk olarak beş yıl önce gündeme getirdiklerini belirterek, bu konseptin ilk örneği olan UKAP’ı üç yıl önce tanıttıklarını söyledi.

UKAP’ın büyük beğeni kazandığını vurgulayan Katmerci, o günden bu yana, Kara Kuvvetlerinin ihtiyaçları doğrultusunda bu aracı sürekli geliştirdiklerini aktardı.

Furkan Katmerci, gelinen noktada UKAP platformunun, üst donanımlarıyla birlikte bir “insansız mini tank”a dönüştüğünü kaydetti.

Katmerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

Savunma sanayiinde, muhtemel çatışma ortamlarında askeri personele yönelik yaşamsal tehditleri minimuma indirmek esastır. Bu çerçevede, özellikle son yıllarda tüm dünyada, kara, hava ve deniz kuvvetlerinde insansız silah sistemlerine bir yönelim yaşanıyor. Uzaktan kumandalı sistemlerle, askerinizi koruma altında tutarken olası tehditleri uzaktan savuşturma ve etkisiz hale getirme imkânına sahip oluyorsunuz. Ülkemizde yerli kaynaklarla geliştirilen Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) bu konseptin hava gücündeki son derece başarılı, dünya ölçeğinde dikkat çeken bir örneğidir. Biz, Katmerciler olarak bu konseptin kara kuvvetlerindeki taşıyıcısı olmayı hedefledik ve projeyi bugün seri üretime geçecek bir noktaya getirdik. SİHA’lar gibi insansız kara araçlarımızın da dünya ölçeğinde ilgi uyandıracak, başka orduların da edinmek isteyecekleri öncü nitelikli bir araç olacak. Türk ordusu, havadan sonra karada da uzaktan komuta edilebilen insansız savunma araçlarıyla gücüne güç katmış olacak.

GECE GÜNDÜZ DEMEDEN HER ŞARTTA OPERASYON KABİLİYETİ

Yerli ve Türk mühendisliği ürünü insansız kara aracı, her türlü arazi ve yolda üstün performans sergileyebiliyor.

Zırh opsiyonu bulunan araç, uydu bağlantısıyla çok uzak mesafelerden kontrol edilebiliyor.

Uzaktan kumanda birimiyle ise yakın alanda tüm fonksiyonlarıyla görev yapabiliyor.

Çeşitli silah sistemlerinin monte edilebildiği platform, hareketli halde ve meyilli arazide atış ve yüksek isabet imkânı sunuyor. 

Araç, ASELSAN tarafından geliştirilen Sarp Dual Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemiyle hedefi otomatik olarak tespit ve imha edebilecek.

Araç, çok düşük termal iz özelliği taşıyor.

Gece-gündüz, zorlu hava şartlarında ve iklimde kullanıma uygun olan aracın, elektrikli ve hibrit model seçenekleri bulunuyor.

Platform, ağır ve hafif silahlara sahip silah istasyonu, keşif gözetleme aracı, hasta ve yük taşıma aracı ve çıkartma operasyonlarına yardımcı görev alabilecek konfigürasyonlarıyla kullanıcıya geniş seçenekler sunuyor.

Üç ton yüklü ağırlık kapasitesine sahip araç, kompakt ebatına rağmen, üst sınıf zırhlı araçlarda bulunan bütün zorlu performans ve arazi testlerinin tamamını başarıyla yerine getirebiliyor.

YOĞUN ATEŞ ALTINDA KARŞI ATEŞ AÇACAK, CAN KAYIPLARINI AZALTACAK

İKA, çatışma bölgesindeki ilerleme veya sahil çıkartma operasyonlarında ilk ateş sırasında ön planda kullanılacak.

Ön plandaki İKA ile yaralıların tahliyesi sırasında susturma atışı yapılacak.

Araç, kritik noktalara mevzilenmiş unsurların mevzilerden çıkarılması sırasında, yoğun atış altında karşı atış yaparak, can kayıplarının azaltılmasında önemli rol oynayacak.

İKA, düşman tehdidi altında olan bölgelerden geçen lojistik hatlarda kullanılarak can güvenliğini artırıp personel ihtiyacını azaltılacak.

Ayrıca araç ile zorlu arazi koşullarında ağır yüklerin taşınmasına yardımcı olunacak.

İKA, sahip olduğu kameralar sayesinde, düşman unsurların tespiti ve operasyon sahasının keşfi için önemli verileri, düşük siluet ve termal izi sayesinde can kaybı olmadan toplayabilecek.

Yorumlar Kapatıldı