Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

KARA SİSTEMLERİNDE TÜRKİYE’NİN ÖZGÜN TASARIM VE GELİŞTİRME PROJESİ: SAMUR

Türkiye’de kara savunma sistemlerinde sözleşmeye bağlanmış ilk özgün tasarım ve geliştirme projesi olan SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü (SAMUR SYHK), Türk Silahlı Kuvvetlerinin sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının Seyyar Hücum Köprüsü ihtiyacı doğrultusunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile FNSS arasında 30 Ocak 2007 tarihinde bir sözleşme imzalandı.

Yurt içinde tasarlanan ve geliştirilen SAMUR SYHK, Türk Silahlı Kuvvetlerinin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir nakliye takımı ve köprü sistemi.

SAMUR, pnömatik süspansiyon sistemi ve hidrolik fren sistemi ile 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetine sahip.

Sistem, tek başına ya da birçok SAMUR’un bir araya gelerek farklı boyutlardaki paletli araçları taşıma kapasitesine sahip.

Ayrıca 12 adet SAMUR bir araya gelerek 150 metre uzunluğunda bir köprü oluşturarak araçların kıyılar arası geçişine de olanak sağlıyor.

Öte yandan SAMUR Sisteminde en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kuruluyor.

Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen SAMUR, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenliği ön planda tutuyor.

2009 yılında geliştirilen prototip üzerinde yapılan testler sonucunda ilk SAMUR SYHK, 14 Eylül 2011 tarihinde FNSS Savunma Sistemlerinin Gölbaşı’ndaki tesislerinde gerçekleştirilen törenle Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.

SAMUR, FNSS tarafından geliştirilen 8×8 PARS lastik tekerlekli zırhlı araç ile benzer konsept ve ortak otomotiv alt sistemlerine de sahip.

Yorumlar Kapatıldı