Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“KANAL İSTANBUL MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ’Nİ DEĞİŞTİRMEZ”

Eski Hazine Müsteşarlarından Dr. Mahfi Eğilmez, Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak kişisel blogunda görüşlerini paylaştı.

İşte o görüşlerden öne çıkan ifadeler:

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİNİ DEĞİŞTİRMEZ, HARCANAN PARAYI ÇIKARAMAZ

Kanal İstanbul’un Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni değiştirmeyeceği, Boğazlardan geçiş trafiğini değiştirip geçiş ağırlığını Kanala kaydıramayacağı, bunu gerçekleştiremeyince de harcanan parayı çıkaramayacağı açıktır. Bu projeden sağlanacağı umulan gelirlerin, projenin zaten bozulmaya başlamış olan bütçeye getireceği büyük yükle karşılaştırılması mümkün değildir. Projenin ekonomiye katkısı yalnızca çevresinde oluşacak yeni yerleşimlerin sağlayacağı rant gelirleri, yapım sırasındaki istihdam artışı ve burada yapılacak konutlardan elde edilecek vergi gelirleri dolayısıyla olacaktır.

EKONOMİ, TAHSİS VE ALTERNATİF MALİYET BİLİMİDİR

Bu gelirlerin, projenin denizlerde ve İstanbul’un genelinde ortaya çıkaracağı çevre sorunları, iklim sorunları, İstanbul trafiğine inşaat sırasında ve sonrasında yapacağı olumsuz etkilerle karşılaştırılması ve ona göre karar verilmesinde yarar vardır. Ekonomi bilimi bir tahsis ve alternatif maliyet bilimidir. Her ülke her şeyi yapabilir. Mesele bir şeyi yaparken bunun kaça mal olacağı ve bu işe ayrılan kaynak karşılığında hangi işleri yapmaktan vazgeçileceği meselesidir çünkü kaynaklar sınırlıdır ve bu sınırlı kaynakların en önemli ihtiyaçlara tahsis edilmesi gerekir.

GEÇİŞ ÜCRETLERİNİN GÜNCELLENMESİ İÇİN DİPLOMATİK GİRİŞİM BAŞLATILMALI

Türkiye, Kanal İstanbul ile uğraşmak yerine 1983 yılından beri güncellenmemiş olan Boğazlardan geçiş katsayılarına uygulanan altın Frank’tan Dolara çevrilmiş bulunan değerin altın değerindeki artışlara göre güncellenmesi konusunda gerekli diplomatik girişimlere başlamalıdır. Geçiş ücretlerinin yükselmesini sağlayacak güncellemelerin tarafların reddine yol açmasını önlemek için de güncellemelerin örneğin 5 yıllık geçiş sürecinde kademeli olarak yapılmasını sağlayacak bir düzenleme teklifi hazırlanması uygun bir yaklaşım olabilir.

YAZININ TAMAMINA AŞAĞIDAKİ LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ

http://www.mahfiegilmez.com/2020/01/turkiye-ekonomisinin-son-17-yl.html

 

Yorumlar Kapatıldı