Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

İsrail Demir Kubbe

Demir Kubbe


2010 yılında İsrail’in son yıllardaki en büyük füze taciz ateşlerine hedef olması sonucunda Demir Kubbe aktif hizmete girmiştir. Üzerindeki Arge çalışmaları ise yaklaşık 6 yıl sürmüştür.

İsrail, bölgede Hamas, FHKC, Hizbullah ve İslami Cihad gibi örgütler ile mücadele ettiği için bazı zamanlar el yapımı füzeler ve Suriye Askeri Sanayisinin ürettiği profesyonel füzeler ile taciz edilmektedir.

Bölgeye sonradan yerleşen Yahudi yerleşimcilerden özellikle sınıra yakın olanları kendini güvende hissetmemeye başlayınca, devlet füzeleri havada imha etmeye yarayan Demir Kubbe projesini hayata geçirdi.  Sistem daha çok sınır bölgelerine düşen ve geneli el yapımı olan kısa menzilli füzelere ve havan toplarına önlem olarak geliştirildi.

İsrail Devleti işi yine İsrail Haifa kentinde yerleşke ve merkezi bulunan Rafael Savunma Sistemleri şirketine verdi. Her biri yaklaşık 55.000 Dolar tutan bataryalardan 9 adet kurulması kararlaştırılmış ve tüm maliyetleri ile İsrail Devleti’ne 600.000 dolar’a mal olmuştur. Projenin maliyetinin büyük kısmını Amerika Birleşik Devletleri hibeleri karşılamıştır.

İsrail Demir Kubbe projesinde kendi bütçesinden çok az para harcamıştır. Ayrıca projeyi yine İsrail Firmasına yaptırarak kar dahi elde etmiştir. Ayrıca Demir Kubbe güncellemeleri ve Arge çalışmaları sürmekte, batarya ihtiyaçları da yıl aşırı yeni üretimler ile desteklenmektedir. Üretim durmadan yeni bataryaların test yapımına da devam edilmektedir.

En yüksek menzili 80 kilometre olduğu için kısa ve orta menzil savunma sistemi olarak görülmektedir. Ayrıca irtifası maksimum 4,5 kilometre civarındadır. Havada imha edilen füzeler göz ile görülebilecek noktalarda vurulmaktadır.

İsrail resmi açıklamaları testler sonucu ve tecrübe edilen saldırılar neticesinde atılan 100 füzeden 92’sinin başarı ile imhasının sağlandığını söylemektedir. Fakat Gazze savaşı ve ara sıra tırmanan Hamas- İsrail ve Hizbullah-İsrail çatışmalarında gerçek rakamın açıklanandan çok daha düşük olduğu söylenmektedir. Bu örgütler İsrail’i uzun menzilli füzeler ile vurmayı denerler ise o zaman yine İsrail topraklarında bulunan Amerika Patriot’ları devreye girecek ve Demir Kubbe’ye nazaran daha uzun menzilli ve irtifalı bir savunma pozisyonuna girilecektir.

Rafael şirketi ile İsrail Savunma Bakanlığının ortak yürüttüğü Demir Kubbe Siber ağır ise sıklıkla hacker saldırısına uğramaktadır.

Yorumlar Kapatıldı