Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

İSMAİL DEMİR F-35 VE SU-35 TARTIŞMALARINA NOKTAYI KOYDU

Savunma ve Havacılık İhracatçılar Birliğinin Antalya’da düzenlediği “Savunma ve Havacılık Sanayiinde Küresel Stratejiler Konferansı”nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 5’inci nesil savaş uçağı F-35 ile 4++ nesil Su-35’in tek benzer yanının, isimlerinde geçen “35” sayısı olduğunu belirtti.

Demir, “Rusya’nın Su-35 teklifini değerlendiriliyoruz” dedi.

Prof. Dr. Demir, S-400’ün test edildiği iddialarıyla ilgili olarak da “‘’Test’ ifadesi abartı oldu. Kurulum sürecinin bir parçası” dedi ve Barış Pınarı Harekâtı sonrasında bazı firmaların Türkiye’ye örtülü ambargo uyguladığını hatırlattı.

Demir, Milli Muharip Uçağın filo halinde kullanılabileceği tarih olarak da 2028’i öngördüklerini söyledi.

Milli Muharip Uçak Mock-up

“TEKNOLOJİ TRANSFERİ VE ORTAK ÜRETİM OLACAK”

Prof. Dr. Demir, Türkiye’nin sipariş etmeyi planladığı ikinci S-400 sistemi ile ilgili olarak da “S-400 alımında birkaç parametremiz vardı. 2 sistem alıyorduk. Bu anlamda kredi, teknoloji transferi ve ortak üretim şartlarımız vardı. Bunlar yapılacak. Daha sonra Türkiye’nin kendi sistemini geliştirme sürecinde burada edinilen tecrübelerin kullanılması da tabiidir. Bu anlamda iş birliğinin çerçevesi ve boyutları, bu temas devam ettikçe daha da genişleyip devam edebilir” açıklamasında bulundu.

Yorumlar Kapatıldı