Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

İSMAİL COŞAR HAYATINI KAYBETTİ

Türkiye İsmail COŞAR adını en çok Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Şehitlerine adlı şiirini muhteşem yorumuyla seslendirdiğinde tanımıştı.

İsmail Coşar ve eşi Sevim Coşar, Ankara’nın Polatlı ilçesi Duatepe yakınlarında geçirdikleri trafik kazasında hayatını kaybetti.

İsmail Coşar, Kocatepe Camisi’nin eski imamıydı.

İsmail COŞAR’ın seslendirdiği “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiir, TRT Anadolu’dan Görünüm programı yapımcısı merhum Güntaç Aktan ve ekibi tarafından klibe dönüştürülmüş ve büyük ilgi çekmişti.

Bu klibi aşağıdaki bağlantıdan izleyebilirsiniz.

25.09.1950 tarihinde Bursa’nın Osmangazi ilçesi Çağlayan köyünde dünyaya gelen Coşar, sesinin güzelliği ve sesini kullanmaya olan merakı ile küçük yaşlarda herkesin dikkatini çekmişti.

İlk görevine 1972 yılında, Ankara Ulus’taki Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Kağnıcıoğlu Camii’nde başladı.

1974 yılında Mevlit Kandili münasebetiyle, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Tayyar Altıkulaç’ın tertip ettiği, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TRT’nin ortaklığı ile Maltepe Camisi’nden gerçekleştirilen Mevlit töreninde Kuran-ı Kerim İsmail Coşar tarafından okundu ve bu tören televizyonda naklen yayınlanan ilk mevlit töreni oldu.

Ulus Hallaç Camii’ndeki görevinin ardından 1975 yılında henüz inşaat halinde bulunan Kocatepe Camii’nde Müezzin olarak görev yapmaya başlayan Coşar, 2002 yılında imamlığa atandı ve yaklaşık 40 yıl burada görev yaptıktan sonra emekli oldu.

İsmail COŞAR
İsmail COŞAR

İsmail Coşar; Mustafa Kemal Atatürk döneminden sonra, Çankaya Köşkü’nde, Kenan Evren’in davetiyle Kur’an-ı Kerim okuyan ilk isim oldu.

Eşi vefat eden Kenan Evren, merhum eşine Mevlit ve Hatim okutturdu.

İsmail Coşar, Başbakan Saim Bülent Ulusu döneminde de, Başbakanlık konutunda Kuran-ı Kerim okudu.

TBMM 19 ve 20’inci Dönem Çankırı Milletvekilliği de yapan İsmail Coşar, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında Ankara Kocatepe Camisi minaresine çıkarak ilk selayı okudu.

Yorumlar Kapatıldı