Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HULUSİ AKAR: TSK LİBYA’DAKİ DENGEYİ ÖNEMLİ ORANDA DEĞİŞTİRDİ

Milli Savunma Bakanlığında Ramazan Bayramı dolayısıyla bayramlaşma töreni düzenlendi.

Törene Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve bakanlık personeli ile şehit aileleri ve gaziler de katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, törende, koronavirüs salgınının operasyon bölgelerine sıçramasının kendisi için “en korkulu rüya” olduğunu belirterek, “Böyle bir şey olduğunda karşınızda terörist, arkanızda virüs. Çok sıkıntılı, istenmeyen durumlarla karşılaşabilirdik. Alınan tedbirlerle çok şükür şu ana kadar operasyon bölgelerimizde bizim koronavirüs vakamız olmadı. Gemilerimiz, filolarımız çok önemli. Bu konuda da ilgili arkadaşlarımızın aldığı tedbirlerle oralarda da zorluk yaşanmadı” dedi.

ABD, Almanya, Rusya, İtalya, Fransa gibi orduların vaka sayısı incelendiğinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin koronavirüse karşı başarılı bir durumda olduğunu vurgulayan Akar, “Şu anda 156 pozitif arkadaşımız var, bunların tamamı kontrol altında ve bunların hiçbirinde kritik durum yok” ifadelerini kullandı.

“35 MİLYON MASKE, 160 TON DEZENFEKTAN ÜRETİLDİ”

Akar, bakanlık olarak Koronavirüs salgınıyla mücadeleye koruyucu ve önleyici sağlık malzemelerinin üretimi yönünde de katkı sağladıklarını hatırlattı.

Bu kapsamda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) tamamen yerli ve milli imkanlarla Sahra adında mekanik solunum cihazının üretimini gerçekleştirdiğini hatırlatan Milli Savunma Bakanı Akar, “Cihazın sertifikasyon sürecinin bugün yarın bitmesini bekliyoruz. Bu bittikten sonra tamamen milli ve yerli, tasarımı da bize ait olmak üzere Sahra solunum cihazını haftada 500 adet üretmeye başlayacağız” dedi.

Yerli olarak üretilen termal kameraların da birliklere dağıtıldığını ifade eden Akar, MKEK tarafından yapılan maske üretim tezgahlarının da Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile koordine edilerek Kırıkkale Halk Eğitim Merkezine teslim edildiğini söyledi.

Akar, bakanlığa bağlı kurum ve fabrikalarda maske, tulum ve dezenfektan üretimine devam edildiğini belirterek, “Bugüne kadar 35 milyon maske, 500 bin civarında tulum ve 160 ton dezenfektan üretildi. Bütün bunları Silahlı Kuvvetlerimize ve ilgili kurumlarımıza ulaştırdık, ulaştırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

“OCAK’TAN BU YANA 1411 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”

Koronavirüs salgını ile ilgili gerekli tedbirler alınırken terörle mücadelenin de artan bir tempoda devam ettiğini vurgulayan Milli Savunma Bakanı Akar şunları söyledi:

“Bu çerçevede 5 operasyon bölgesinde, mavi vatanımızda TSK’nın kahraman mensupları büyük bir fedakârlıkla görevlerini yerine getiriyor. Suriye ve Irak’ın kuzeyinde terörle mücadelemiz aralıksız devam ediyor. Oradaki arkadaşlarımız kahraman ve fedakarca mücadeleyi sürdürüyor. 1 Ocak’tan bu yana 1411 terörist yapılan operasyonlar sonucu etkisiz hale getirildi.”

“İDLİB’TE İSTİKRARA DOĞRU ÇOK EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Konuşmasında İdlib’teki faaliyetlere ilişkin de bilgi veren Akar, bir takım radikal grupların provokasyon girişimlerine dikkat çekti.

Hulusi Akar, “Ateşkesin kalıcı olması, istikrarın sağlanması ve evlerini terk eden Suriyeli kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli şekilde tekrar evlerine dönmelerini sağlamak için orada yoğun ve kapsamlı bir çalışma içindeyiz” dedi ve Rusya ile koordineli yapılan çalışmalar olduğunu belirtti.

Bazı aksaklıklar, bazı ateşkes ihlalleri olmakla birlikte genel anlamda ateşkese uyulduğunu ifade eden Akar, “İstikrara doğru çok emin adımlarla ilerlemeye çalışıyoruz. Bunun göstergesi olarak 300 bin Suriyeli kardeşimiz gönüllü ve güvenli olarak topraklarına dönmüş bulunuyor”  dedi.

“LİBYA’DA UMH UNSURLARI BÜYÜK BAŞARI SAĞLADI”

Libya’daki gelişmelere ilişkin de bilgi veren Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Libya’daki askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerinin devam ettiğini belirtti.

Milli Savunma Bakanı Akar, “TSK unsurlarının Eğitim İş birliği ve Danışmanlık hizmetlerine başlamasından sonra Libya’daki dengeler önemli oranda değişti. Ülkenin birliği, beraberliği, bütünlüğü için çalışan Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) unsurları büyük başarılar sağladı” dedi.

Akar, Türkiye’nin Libya’daki tüm faaliyetlerinin muhatabının Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Libya Hükümeti, Başkanlık Konseyi Başkanı ve Libya Hükümeti Başbakanı Fayiz es Serrac olduğunu yineledi.

Sınırlı katılımla gerçekleşen törende koranavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere uyuldu ve salonda oturanlar arasında sosyal mesafe kuralı uygulandı.

Yorumlar Kapatıldı