Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HULUSİ AKAR, MUSTAFA VARANK VE HAKAN FİDAN TÜBİTAK MAM’I ZİYARET ETTİ

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezini (MAM) ziyaret etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarette Milli Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan, TÜBİTAK’ın çok çeşitli alanlarda hazırladığı projeleri ve Ar-Ge çalışmalarını incelendi.

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve enstitü müdürlerinin, yapılan çalışmalar ile projelere ilişkin brifing verdiği ziyarette Akar, Varank ve Fidan kampüs içinde yer alan TÜBİTAK BİLGEM’in geliştirdiği millî lazer sistemi ve Türkiye’nin ilk Lazer Test Tüneli’nde incelemelerde bulundu.

Millî Savunma Bakanı Akar ve MİT Başkanı Fidan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank ile birlikte millî mobil lazer savunma sistemi ARMOL’u da test etti.

Gerçekleşen testte, zırhlı araca entegre edilen lazer silahıyla 500 metre uzaklıktaki hareketli çelik hedef başarıyla imha edildi.

Millî lazer silahı ARMOL, 2019 Eylül ayında kabul testlerini başarıyla geçerek Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmeye hak kazandı.

Heyet, TÜBİTAK BİLGEM tarafından millî ve yerli kaynaklarla geliştirilen Millî Üretim Entegre Savaş Yönetim Sistemi – Preveze Sınıfı Uygulaması MÜREN-PREVEZE projesini de inceledi.

Yorumlar Kapatıldı