Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hisar Füzesi

Hisar Füze Sistemleri


            Hisar füzeleri temel mantık olarak hava saldırılarını savuşturmak üzere tasarlanmıştır. Askeri tesisleri, askeri üsleri yalnızca saldırı helikopterlerine ya da hava uçaklarına karşı değil aynı zamanda karaya atılan füzelere ve insansız hava araçlarına karşı da savunmaktadır. Türkiye’nin de yeni göz bebeği olan bu savunma sistemi 15 km menzile kadar etkili olsa da uzun menzilde parçacık etkisi göstermektedir.

 

Hedefine yönelik kararlı bir füze olması, diğer yandan aracın üzerine monte edilebilmesi şüphesiz ki bu sistemin en büyük getirisidir. Bu savunma sistemi modüler yapıda olduğu için hem araçlarda kullanılabilir hem de araç üzerinde bir noktadan diğer noktaya kolaylıkla taşınabilir.

 

Türkiye’de komuta kontrol ve radar Aselsan füze sistemleri ise Roketsan tarafından geliştiriliyor. Ayrıca, farklı atış kontrol ve komuta kontrol altyapılarına uyumlu bir füze olması savunma sanayiinde kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bu milli savunma füzesi henüz test aşamasında ancak ürünün 2020 yılında TSK envanterinde olması planlanıyor.

Hisar-A Model 1
Hisar-A Model 2

 

 

 

 

 

 

 

 

Türkiye bu alanda da milli hava savunma füzesi geliştirme konusunda bir ilki başardı. Hisar-A ve Hisar-O modelleri çift kademeli roket motorları ile Türkiye’de benzeri görülmemiş bir füze sistemi olma ünvanına sahip olmuştur. İkinci motor hedefe yakın bölgede füzeye fazladan hız kazandırmak için ateşleniyor. Bu füzelerde aerodinamik kuyruk kontrol özelliği bulunduğu gibi füzenin yönlendirilmesini olanaklı kılan kanatçıklar da bulunuyor.

https://www.youtube.com/watch?v=tela0ijBO6Y

Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-A)

https://www.youtube.com/watch?v=BKbLU503Qh4

Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi (Hisar-O)

 

Yorumlar Kapatıldı