Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Hindistan S-400’e Çok Yakın

Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Direktörü Dmitry Shugaev, Rus haber ajansı SputnikInt’e ‘Ekim ayında Hindistan ile S-400 hava savunma sistemi sözleşmesinin imzalanmasını umduklarını’ bildirdi.

Sözleşmenin imzalanması için gerekli tüm koşulların sağlandığını, tüm teknik ve ekonomik yönlerin koordine edildiğini bildiren Shugaev, Hindistan için sunulan son fiyatın düşürüldüğünü de bildirdi. Shugaev Ekim ayının Rusya ve Hindistan için mükemmel bir ay olacağını belirtti.

Temmuz ayında bildirilen haberlere göre Hindistan, 5 adet S-400 sistemi için 5,5 milyar dolar ödeyecekti.Henüz Hindistan için gerçekleştirilmiş olan indirimli fiyatı bilinmiyor.

Hindistan geçtiğimiz aylarda ABD tarafından ‘S-400’ tehdidine uğramıştı. S-400 sisteminin kabulü akabinde ABD tarafından Hindistan’a gerçekleştirilecek olan 22 adet MQ-9 Guardian/Predator-B İHA satışının durdurulabileceği bildirilmişti. Ancak bu tehdit Haziran aylarında gelmişti. Yaşanan son gelişmelere henüz ABD tarafından bir açıklama veya hamle gelmedi.

Predator-B İHA

Askeri uzmanlar bunun nedeninin ABD’nin, Çin ve Rusya’ya koz olarak kullanabileceği Hindistan’ın dostluğunu kaybetmeme isteğinden kaynaklandığını savunuyor.

Yorumlar Kapatıldı