Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

HAVA İNDİRME HÂREKATLARINA A-400M DESTEĞİ

Airbus tarafından üretilen yeni nesil nakliye uçağı A-400M, yeni bir kabiliyet daha kazandı.

A-400M, eş zamanlı paraşütçü dağıtım sertifikasyonunu başarıyla tamamladı.

Uçak her iki yan kapıdan maksimum 116 paraşütçü dağıtımı ile (58 + 58), bu tipteki en yüksek endüstriyel gelişim kapasitesine ulaştı.

Fotoğraf, uçuş testlerinin bir parçası değil. Fotoğraftaki uçak 2017 yılında Galler, Mach Loop’ta düşük seviyeli uçuşlar yapan bir İngiliz A400M nakliye uçağı.

Sertifikasyon testi Mayıs 2020’de Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA) ile koordineli olarak Fransız ve Belçika Silahlı Kuvvetlerinin desteği ile tamamlandı.

Test, paraşütçü atlama yörüngelerinin kaydedilmesine ve 3D modellemesine dayanan yeni yetenek geliştirme metodolojilerinin uygulanmasını kapsıyordu.

Bununla birlikte 1.000’in üzerinde atlayıştan oluşan geniş kapsamlı bir paraşütçü kampanyasını içeriyordu.

“COVID-19 SÜRECİNDE A-400M STRATEJİK DEĞERİNİ KANITLADI”

Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke, COVID-19 virüs salgını sürecinde elde edilen bu başarı ile A-400M’nin stratejik değerini kanıtladığını söyledi.

Dirk Hoke, “Bu sertifikasyonun alınmasıyla yeni nesil kabiliyete ulaşmaktaki zorlu yolculuk tamamlanmış oluyor. Bu başarının elde edilmesi, Covid-19 sürecinde de belirginleşen, A400M’nin hali hazırda hava kuvvetleri ve toplum için ortaya koyduğu stratejik değeri pekiştirdi” dedi.

Türk Hava Kuvvetlerinin de envanterinde bulunan bu uçaklar ile COVID-19 sürecinde pek çok ülkeye vatandaş tahliye operasyonları ve sağlık malzemesi yardımları gerçekleştirildi.

A-400M, 27 Mayıs 2020 tarihinde de başka bir önemli kabiliyeti daha edinmiş; Otomatik Alçak Seviye Uçuş Kabiliyeti Sertifikası almıştı.

Yorumlar Kapatıldı