Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

F-35’ler Patriot’larla Geliyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini bildirdi. Bu olayın yaşandığı sırada Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’den Patriot HSS’lerin alınabileceğini bildirdi. Bundan yaklaşık 1 ay önce de ABD heyeti Türkiye’ye yeni bir F-35/Patriot teklifi sunmuş ve Türk tarafından inceleme sonrası cevap beklediklerini aktarmışlardı.

Türkiye Patriot İstiyor

Türkiye Cumhuriyeti, hava savunmasını güçlendirmek adına Patriot sistemlerini uzun süredir istiyor ancak anlaşma konusunda bazı noktalarda ABD ile anlaşamayıp sistemi almaktan vazgeçiyor/iptal ediyordu. Özellikle teknoloji transferi Türkiye’nin talep ettiği bir konu. ABD’nin bunu kabul edip etmediği veya başka çözümlerle anlaşma sağlayıp sağlamadığı bilinmiyor.

Cumhurbaşkanı da Patriot’dan Bahsetmişti

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Eylül ayında D.Trump’a “Biz her ne kadar 100’lük paket S-400 alıyorsak sizden de belirli bir miktarı Patriot olarak alabiliriz. En azından S-400’deki şartları sizde de görmemiz lazım.” dediğini bildirmişti.

Yorumlar Kapatıldı