Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

5’inci F-35’imiz Gökyüzünde

Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 18-0005 kuyruk numaralı 5’inci 5. nesil savaş uçağı F-35A, Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinde bulunan Fort Worth şehrindeki üsten ilk uçuşunu başarı ile gerçekleştirdi. Lockheed Martin’e ait tesis üssünden yabancı pilotlar tarafından uçurulan 5’inci F-35A’nın ve diğer 4 F-35A’mızın akıbeti ne olacak bilinmiyor.

ABD’den Yeni Patriot Ve F-35 Teklifi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Türkiye Cumhuriyeti’ne sözlü olarak yeni bir PATRIOT/F-35 ve vergi indirimi teklifi sunduğu, bu teklifi yazılı olarak da yapacağı ve Türk tarafının bu teklifi değerlendireceği bildirilmişti. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Patriot alabiliriz” açıklaması, Türk tarafının bu teklife sıcak bakacağı iddialarını güçlendirse de istenilen kriterler sağlanmadığı takdirde teklifin reddedilmesi de imkan dahilinde.

Türk F-35’leri Üretilmeye Devam Ediliyor

Türk Hava Kuvvetleri’nin siparişini verdiği uçaklar için açılan üretim hattı faal olarak üretime devam ediyor. Ancak üretilen uçaklar Türk Hava Kuvvetleri’ne ambargo gereği teslim edilmiyor. Türk ve ABD heyetlerinin görüşmesi hala sürerken Türkiye Cumhuriyeti, siparişini verdiği ve üretimine katkı sunduğu uçakları haklı olarak alacağını düşünüyor. Lockheed Martin firması ise Türkiye Cumhuriyeti’nin programdan çıkarılmasının ardından oluşan üretim boşluğunu doldurmak ve üretilmiş/üretilen uçaklara yeni kullanıcı bulmak adına ülke araştırıyor.

Yorumlar Kapatıldı