Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ERDOĞAN-PUTİN ZİRVESİ SONLANDI: İDLİB İÇİN ATEŞKES VE GÜVENLİ KORİDOR KARARI ALINDI, BU GECE BAŞLAYACAK

Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Erdoğan-Putin zirvesi toplamda 5 saat 40 dakika süren görüşmeler sonrası tamamlandı.

İki lider 2 saat 40 dakika süreyle baş başa görüştükten sonra heyetler arası görüşme de 3 saat sürdü.

İkili görüşme sonrasında basın açıklaması yapan liderler Suriye’nin İdlib şehrinde ateşkes sağlanması konusunda mutabık kalındığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ateşkes için gerekli belgenin hazırlandığını, ateşkesin bu gece (06.03.20) saat 00.01’de başlayacağını ve iki ülkenin ateşkesi sürdürmek için iletişimde kalacağını söyledi.

“İDLİB’DEKİ HUZURU REJİM BOZDU”

Cumhurbaşkanı, Soçi ve Astana’da karar alınan İdlib’deki huzur oluşturma ortamının rejim saldırıları ile bozulduğunu ve yaşanan gelişmelerden sorumlu olan tarafın Suriye rejimi olduğunu belirtti.

Erdoğan, İdlib’de 4 milyon insanın da terörist olarak değerlendirildiğini, bunun imkansız olduğunu ve BM raporlarına göre 1,5 milyon sivilin bölgede olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

İdlib’de 4 milyon insanın terörist olması gerçek dışıdır. Bölgede en az 1,5 milyon sivil, rejimin hava saldırılarından kaçmak için Türkiye sınırlarına yığıldı. Rejimin asıl amacı Türkiye’yi bu göç dalgaları ile zor durumda bırakmak.

GÜVENLİ KORİDOR OLUŞTURULUYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in açıklamalarından sonra her iki ülkenin dışişleri bakanı imzalanan ortak belgeyi açıkladı.

Belgede ateşkesin iki ülkenin savunma bakanlıkları tarafından koordine edileceği belirtildi ve M4 karayolunun Kuzeyinde ve Güneyinde 6 km güvenli koridor oluşturulacağı açıklandı.

Türkiye ve Rusya’nın 05.03.20 tarihinde anlaştığı 2018 Soçi Mutabakatına ek protokol metni:

Yorumlar Kapatıldı