Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

DOĞU AKDENİZ’DE GİDİŞAT: TÜRKİYE-İSRAİL ORTAKLIĞI

Türkiye’nin Libya ile imzaladığı deniz anlaşması, Akdeniz’de rüzgârın yönünü değiştirdi.

Konunun uzmanlarına göre, Libya’ya ait deniz alanlarını oldubittiye getirip kendi egemenliği altına almaya çalışan Yunanistan’ın planları bu anlaşma sayesinde bozuldu.

Türkiye ile Libya arasındaki bu anlaşma öylesine stratejik nitelikte ki, bölgedeki dengeleri tamamen değiştirdi.

İki ülke arasındaki anlaşmaların mimarı hiç kuşku yok ki Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Dr. Tümamiral Cihat YAYCI.

Konuya tamamen vâkıf bir uzman olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin gerekli adımları atmasında büyük etkisi oldu.

Tümamiral YAYCI, şubat ayının başında verdiği bir mülakatta,

“Bundan sonra mutlaka atmamız gereken adım şudur: Libya ile yaptığımız bu deniz anlaşmasının aynısını en kısa sürede İsrail ile de yapmalıyız” demişti.

Lübnan kendi karasularında, İsrail ile arasında anlaşmazlık konusu olan tartışmalı bölgenin dışında sondaj faaliyetlerine başlıyor.

Bu gelişmenin en çok rahatsız ettiği ülke ise Yunanistan gibi görünüyor.

Yunanistan merkezli Pentapostagma adlı internet sitesinde, “Lübnan Doğu Akdeniz’de sondaja başlıyor, Yunanistan ise sadece gelişmeleri seyrediyor” başlığıyla bir makale yayınlandı.

Makalede, Doğu Akdeniz’de trilyonlarca dolarlık yeni bir düzen kurulduğu ve Yunanistan’ın çok uzun süredir bu düzende aktif olarak yer almadığı vurgulandı.

Makalede, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Dr. Tümamiral Cihat YAYCI’dan da söz edilerek,

cihat yaycı
Dr. Tüma. Cihat YAYCI – DzKK Kurmay Başkanı

Burada vurgulanması gereken, Libya ile yapılan anlaşmanın arkasındaki kişi olan Türk Tümamiral Cihat Yaycı’nın Türk lider Erdoğan’a İsrail’le de benzeri bir anlaşmanın imzalanabileceğini önermiş olması.” denildi.

Makalede, merkezi İstanbul’da bulunan EDAM adlı düşünce kuruluşunun başkanı Sinan Ülgen’in “Türkiye çok uzun bir süredir izlediği politika nedeniyle Mısır ve İsrail’den soyutlanmış şekilde Doğu Akdeniz’de bulunuyordu” sözü de hatırlatılarak,

Libya ile yapılan anlaşma Türk lideri Erdoğan’a bu soyutlanmayı yıkma fırsatı verdi ve bunun yanında Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarında Türkiye’nin söz sahibi olması için inisiyatifi ele geçirmesine yol açtı. Görüldüğü üzere Doğu Akdeniz’de oyun gittikçe karmaşıklaşıyor ve biz Yunanistan olarak sadece kenarda oturup izlemeyi tercih ediyoruz” görüşüne yer verildi.

Yorumlar Kapatıldı