Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“TÜRKİYE UZAY GÜCÜ İLE YENİ DÜNYA DÜZENİNDE YERİNİ ALABİLİR”

STM ThinkTech tarafından düzenlenen online panelde savunma sektörünün liderleri COVID-19 süreci ve sonrasında Türkiye’de ve dünyada savunma sanayi sektörünün durumunu değerlendirdi.

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Doç. Dr. Murat Yeşiltaş, COVID-19 öncesinde de ABD’nin baskı gücünü kaybetmeye başladığını söyleyerek pandeminin bu süreci hızlandırdığını aktardı.

SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü Murat Yeşiltaş

Doç Dr. Murat Yeşiltaş, ABD ve müttefiklerinin Çin’deki üretim gücünü müttefik ülkelere dağıtmak için çalışmalara şimdiden başladığını da söyledi.

Türkiye’nin de bu üretim gücünü alabilecek ülkelerden birisi olduğunun altını çizen Yeşiltaş, ancak bu durumun, Asya’nın dünya ekonomisinin lokomotifi olması durumunda istenildiği gibi gitmeyebileceğini, ABD’nin bu politikada zorlanabileceğini ifade etti.

Doç. Dr. Yeşiltaş, ayrıca Çin’in ürün çeşitliliğini arttırdığını ve pazarlarını genişlettiğini belirterek, COVID-19 sonrası ekonomik ortamda, Türkiye’nin süreci Çin ile birlikte görmesi ve konumlamasının değerlendirilebileceğini söyledi.

“TÜRK UZAY AJANSI ÇOK STRATEJİK BİR ADIM”

Türkiye’nin COVID-19 sonrasında ve ilerleyen dönemlerde daha büyük işlere imza atabileceğini belirten Doç. Dr. Yeşiltaş, Türk Uzay Ajansının stratejik bir adım olduğunu aktardı.

Doç. Dr. Murat Yeşiltaş “Bu, Türkiye’deki teknoloji araştırmalarını bir adım öteye çıkartacak. Tabi ki bu uzun soluklu bir yolculuk. Mevcudun 2-3 katına çıkan yerli uydular fırlatmamız lazım. Uzayda GPS temelli yönlendirmelerde milli kabiliyete sahip olmalısınız, askeri hedefler böyle gerçekleşir.” dedi.

Türkiye’nin gelişmiş teknolojilerde yakaladığı ivmeyi sürdürmesi halinde ilerleyen yıllarda küresel pazarda oyuncu haline gelebileceğini de belirten Doç. Dr. Yeşiltaş, bu oyunculuk halinin Türkiye’ye teknolojik bağımsızlık kazandıracağını söyledi.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.