Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

DİGİTEST GENEL MÜDÜRÜ SEFER ERSEVEN: UYGULANAN AMBARGOLAR İNANILMAZ AVANTAJ SAĞLADI

DİGİTEST Genel Müdür Sefer Erseven ile firmasının yaptığı çalışmaları konuştuk.

Sefer ERSEVN - DİGİTEST Genel Müdürü
Sefer ERSEVEN – DİGİTEST Genel Müdürü

DİGİTEST Elektronik, 2002 yılında kurulan bir mühendislik şirketi.

Şu anda savunma sanayii alanında atış kontrol sistemleri, slipring, joysticklerin tasarım ve üretimini gerçekleştirmekte olan firma tamamen yerli ve milli bir şirket.

DİGİTEST Tesisleri

Firmanın ürettiği cihazlar Türk mühendisler tarafından tasarlanmakta ve yine Türk teknisyen ve işçilerince üretilmekte.

“BU TÜR KRİZLERDE NEREDEYSE BEŞ KAT DAHA BÜYÜYEN BİR ŞİRKET OLDUK”

DİGİTEST Genel Müdürü Erseven, Türkiye’ye yönelik uygulanan ambargoların kendilerine inanılmaz avantaj sağladığını söyleyerek, “Bunlardan en önemlisi Türkiye artık bunları üretebileceğini gördü. Yabancı ülkelerin bu ambargolar aslında ciddi anlamda fayda sağladı” dedi.

Kendilerinin ve birçok savunma sanayi şirketinin bu tür krizlerde “inanılmaz” büyüme gerçekleştirdiğini vurgulayan Erseven, “Bu tür krizlerde neredeyse beş kat daha büyüyen bir şirket olduk” ifadesini kullandı.

DİGİTEST’in ürünlerinin şu anda Leopard 2A4, Leopard 1 VE M60T tanklarında ve buna benzer, envanterdeki birçok silah sisteminde çalışmakta olduğunu kaydeden Erseven,

Buna benzer yine vakıf şirketleriyle, savunma sanayii ana yüklenicileriyle Savunma Sanayi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Askeri Fabrika ve Tersane İşletmeleri, Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu gibi kurum ve kuruluşlarla tasarım ve üretimler gerçekleştirmekteyiz” dedi.

“SON 3 YILDA 5 MİLYON EURO YATIRIM YAPTIK”

Erseven, DİGİTEST’in ana fabrikasının 6 bin metrekare alana sahip olduğunu, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge merkezi olarak kabul edildiklerini de belirterek, Tesis Güvenlik Belgesine ve AS 9100 sertifikasyonuna sahip olduklarını kaydetti.

DİGİTEST’in 3 yılda çok ciddi bir yatırım gerçekleştirdiğini vurgulayan Erseven,

“Bunlardan en önemlisi 5 eksen simülten çalışan tezgah yatırımları. Şu anda 3.6 metreye kadar 5 eksende parça işleyebiliyoruz. Bunun yanı sıra 1.5 metreye 1.5 beşikten hareket dediğimiz yine tezgah yatırımlarımız oldu. Oldukça hassas mekanik parçaların da imalatını yapıyoruz. Bu yatırımımız da son 3 yıl içinde 5 milyon Euro’yu geçmiş durumda” ifadelerini kullandı.

“EN KRİTİK ATIŞ KONTROL SİSTEMLERİNİ TÜRKİYE’DE YERLİ VE MİLLİ OLARAK TASARLAYIP ÜRETTİK”

Sefer Erseven, DİGİTEST’in kendi bünyesinde yaptığı tasarımları geliştirip ürettiğini söyledi ve şöyle devam etti:

Hem Türkiye envanterinde hem de yurt dışına bu ürünler gönderilmekte. Alt katta bulunan Ar-Ge merkezimizde şu anda 42 mühendis çalışmakta. Bütün silah sistemleri parçaları ve ürünlerin yazılımlarını kendi Ar-Ge merkezimizde gerçekleştiriyoruz. Yazılım ömür testleri burada yapılıyor daha sonra entegrasyonlar yapılıyor. Son kullanıcı müşterilerimize bunların teslimatını gerçekleştiriyoruz. Geçen yıllarda da NATO’nun birçok projesinde modernizasyon projelerinde yer aldık. Silah sistemlerinin modernizasyonunda en kritik dediğimiz atış kontrol sistemlerini Türkiye’de yerli ve milli olarak tasarlayıp ürettik. Şu anda NATO kuvvetleri bunları kullanmakta” dedi

Kendi bünyelerinde optik tasarımlar yaptıklarını da belirten Erseven, Türkiye’de bu alanda ciddi yatırımlar yapmayı planladıklarının altını çizdi.

Erseven, hem üretim hem tasarım anlamında kalifikasyon süreçlerini yaklaşık 2 yıl önce tamamlandıklarını ifade ederek,

Türkiye’de de bu sertifikasyonu alan nadir firmalardan bir tanesiyiz. Şu anda Airbus ve Boeing ile birebir görüşmelerimiz var.  Önümüzdeki günlerde de ana yüklenicilerle çalışma imkanı yakalayacağız” dedi.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.