Yalova’daki Sefine Tersanesi’nde ASELSAN ile birlikte üretilen Marlin İnsansız Deniz Aracı (İDA) Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edildi ve envantere girdi.

Donanmanın ilk İDA’sını kısa süre diğerleri izleyecek.

Ora. Ercüment Tatlıoğlu-Deniz Kuvvetleri Komutanı

Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Yalova’da düzenlenen “Mavi Vatan’da Güç: Yeni Deniz Platformları Teslim Töreni“nde, Türk donanması açısından bir “ilk”in yaşandığına dikkat çekerek, “Türk Deniz Kuvvetleri olarak insansız hava araçlarımızın göklerde yazdığı destanı denizlere taşımaya kararlıyız.” demiş ve deniz harbine yönelik olarak yeni bir konsept geliştireceklerini ifade etmişti.

Konu bugün Milli Savunma Bakanlığı kaynaklarına soruldu.

Bakanlık kaynakları, “Sn. Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle geliştirilen yerli ve milli savunma sanayi ürünü silah sistemleri Türk Silahlı Kuvvetlerimizin imkân ve kabiliyetleri her geçen gün artmakta bu kapsamda Deniz Kuvvetlerimiz de her geçen gün kazandığı yeni platform ve yeteneklerle gücüne güç katarak Mavi Vatan’daki hak ve menfaatlerimizi korumaya devam etmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havada yakaladığı İHA/SİHA başarılarını denizde de yakalamak istiyoruz.  İnsansız Deniz araçlarının etkin bir şekilde kullanımına yönelik konsept çalışmaları ile farklı kabiliyetlerde insansız deniz araçlarının envantere katılması için çalışmalarımız devam ediyor. ” açıklamasını yaptı.