Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Cumhuriyetimizin 94. yılı kutlu olsun!

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 29 Ekim 1923’te ilan edilen Cumhuriyet’imizin  94. Yılı sebebiyle bu yazımızda 29 Ekim’in anlam ve önemine değinirken,Cumhuriyet’imiz döneminden bazı fotoğrafları da paylaşacağız.

260256_193129680737882_8156543_nAnafartalar Komutanı Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının başlattığı kurtuluş mücadelesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attı.Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, Türk milletine, sosyolojik, tarihsel ve siyasal anlamda birçok değişimi getirdi ve bu değişim milletimize önemli bir değer kattı.

Cumhuriyet’imizin ilanı sonrasında yapılan birçok yenilik, adeta devrim niteliğindeydi.Bu öyle bir değişim ve dönüşümdü ki, yalnızca 15 yıl içinde Türkiye bambaşka duruşa ve görüşe sahip bir ülkeye dönüştü.

Bu mücadele elbette kolay kolay olmadı.Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları,Cumhuriyet’i çok zor şartlarda kurdu.Yıllarca süren savaş yüzünden memleket baştan sona harap olmuştu.Her taraf viraneydi, hiçbir kurum düzgün şekilde işleyemiyordu.

05

Savaşta yüzlerce köy tümüyle yok oldu.Binlerce köyde ise ne okul, ne de yol vardı.Halk hastalıkların pençesindeydi. Türkiye’de yalnızca 350 kadar doktor vardı.Toplumun sadece yüzde 3’ü okuma yazma biliyordu ve kadının adeta adı yoktu.Osmanlı Devletinden geriye yalnızca 4 fabrika kalmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türkiye, 15 yıl gibi bir zamanda büyük bir değişim yaşadı.Tarihler 1938 yılını gösterdiğinde Türkiye bambaşka bir ülkeye dönüşmüştü.Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi, yaşanacak dönüşümün habercisiydi. Saltanat kaldırıldıktan sonra, tekke ve zaviye gibi kurumlar ortadan kaldırıldı.

Akla ve bilime önem verildi. Öğrenci sayısı yüzde 500 oranında arttı. Çağdaş okullar ve enstitüler açıldı.Ekonomi millileştirildi. Ülkenin dört bir yanında 50’yi aşkın fabrika kuruldu. Madenler işlendi, bankalar kuruldu, Türkiye demir ağlarla örüldü.Bu Millileştirmenin Mustafa Kemal’in Devletçilik ilkesinin bir ürünü olduğunu da unutmamak gerekir.

Köylüye toprak ve tohum dağıtıldı. Halka ağır gelen vergiler kaldırıldı.Tarımsal üretim ülke genelinde artırıldı.

Milli Mücadele'nin zaferle sonuçlanması Trakya’da günlerce kutlanmıştı.
Milli Mücadele’nin zaferle sonuçlanması Trakya’da günlerce kutlanmıştı.

Doktor sayısı 15 yılda binlere çıkarıldı. Ülkenin her yerine hastane kuruldu.Bu dönemde yerli aşı üretildi.Dünya genelinde o dönemde yankı bulmuş ve takdir toplamış olan kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildi. Sosyal hakları artırıldı.Dünya devletleriyle barışçı bir dış politika ve uyumlu diplomasi ağı kuruldu.

Uşak’ta Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni. Kadınlar, ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ yazılı pankartı taşıyorlar.
Uşak’ta Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni. Kadınlar, ‘Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık’ yazılı pankartı taşıyorlar.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet, sadece kazanılışı açısından değil, sonrasında yapılanlar açısından da devrim niteliğindeydi.

Mustafa Kemal Atatürk, yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın saygı duyduğu önemli ve büyük liderlerdendi.Nesiller geçse de milletimiz adına yaptıkları asla unutulmayacaktır.

Cumhuriyet Bayramı sebebi ile hazırlanmış olan koreografiden bir görüntü.
Cumhuriyet Bayramı sebebi ile hazırlanmış olan koreografiden bir görüntü.

Bizlerde savunmasanayi.org  ailesi olarak bu vesileyle bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen Kahraman Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor,başta Cumhuriyetimizin banisi, Kurtuluş Savaşımızın muzaffer komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmetle, tazimle yad ediyoruz.

Ne Mutlu “TÜRKÜM” diyene!

M.Anıl ÇOLAK

Yorumlar Kapatıldı