Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Uzaylıların Değil Çin’in UFO’su

Çin Halk Cumhuriyeti’nin düzenlediği 5’inci Helikopter Fuarı’nda sergilenen bir sistem oldukça büyük bir ilgi gördü ve merak uyandırdı. Çinli yetkililerin “Süper Büyük Beyaz Köpekbalığı” adını verdiği cisim gözüktüğü üzere insanlara UFO’yu (Unidentified Flying OIbject – Tanımlanamayan Uçan Cisim) hatırlatıyor ve ister istemez dikey uçuş gerçekleştirebilen bir cisim olarak algılanıyor. Peki gerçekten öyle mi?

Nedir Bu “UFO”

Çin’in geliştirdiği bu sistem helikopterler ile benzerlik gösteriyor. Gövde altında büyük bir motor sisteminin olduğu ve bu sistemin cismi havalandırdığı, gövdenin sol ve sağ uçlarında bulunan yön verme mekanizması ile de cismin yönünü bulabildiği sanılıyor. 3 tekerlekli iniş takımına sahip cisim maximum 350 knots hıza sahip olacak ve 19.700 feet altında görev icra edebilecek. Sistemin hava-hava veya hava-kara füzesi taşıdığı ve 2 pilot tarafından kullanıldığı da biliniyor.

Görsek Kaynak: TheWARZONE – The Drive

Uzmanlar böyle bir tasarıma sahip “helikopter tabanlı” bir cismin Çin tarafından geliştirilmesinin nedeninin Çin’in yeni ve özgün tasarımlara sahip silah sistemlerine verdiği önemden kaynaklandığını düşünüyor. Çin, bugüne kadar pek çok silah üretti ve bu ürettiklerinin çoğu “benzer/kopya” olarak nitelendirildi. Ancak Çin’in bu yöntemi kendisine büyük bir teknolojik kazanım sağladı ve özgün tasarım yapabilme imkanı doğurdu. Buradaki en büyük örneklerden birisi ise Ukrayna’dan satın aldıkları “bilimsel araştırma-deneme ve eğitim” gemisi Liaoning.

Sovyet’ten Çin’e

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, 1998 yılında Sovyetlerden Ukrayna’ya kalan ve Ukrayna’dan satın aldığı ve “bilimsel araştırma, deneme ve eğitim” görevleri için envanterinde barındırdığı Liaoning’i Nisan ayında ‘savaş gemisi” olarak nitelendirdi. “Bilimsel Araştırma, deneme ve eğitim” görevlerini icra etmesi için satın alınan uçak artık bir savaş gemisi. Donanma yetkililerinin Nisan ayında Ukrayna’dan satın alıp tamir ettiği gemiyle ilgili “Liaoning bir eğitim ve test gemisinden bir savaş gemisine doğru kayıyor” açıklamasında bulunmuştu.Geminin deney ve bilimsel araştırma görevleri gereği bugüne kadar hiçbir filoda görevlendirilmediği biliniyordu. Çin Liaoning (CV16-Type001) ile başlayan ‘uçak gemisi’ serüvenini hızla devam ettirdi ve CV16’dan elde ettiği tecrübeler ile birlikte ona benzeyen bir uçak gemisinin yapımını bitirdi ve şimdi tamamen kendi tasarımları ile yeni bir uçak gemisi daha üretiyor. 
Liaoning’in 2001’de İstanbul Boğazı’ndan geçişine dair fotoğraf.

Satın alınan gemide (CV-16/Type001) yapılan incelemeler ve gerçekleştirilen iyileştirmeler ile birlikte elde edilen tecrübe Type002’de (CV-17) kullanıldı ve Type003’de (CV-18) tamamen yerli tasarım ve sistemler ile Çin kendi uçak gemisini üretti/üretiyor.

Type001-002 ve 003’ün kule tasarımı farklılıkları.
Type001-002 ve 003’ün tasarım farklılıkları.

Yorumlar Kapatıldı