Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ÇAVUŞOĞLU’NDAN YUNANİSTAN’A: BİZİMLE DİYALOGDAN KAÇMA!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz konusunda “Türkiye ile diyalogdan kaçınmak sorunun çözümüne en büyük engeldir, Yunanistan’ı uyarıyorum” ifadelerini kullandı.

Atina’da yayımlanan haftalık To Vima gazetesine Doğu Akdeniz ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Yunanistan ile Doğu Akdeniz’e ilişkin konuları konuşmaya hazır olduğunu belirterek, “Umarım yeni Yunan hükûmeti olumlu yanıt verecektir. Bu noktada Yunanistan’a Türkiye ile diyalogdan kaçınıp Avrupa Birliği’nin (AB) kör desteğine güvenmesinin, sorunların çözümüne en büyük engeli teşkil edeceği uyarısında bulunmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

YUNANİSTAN VE KIBRISLI RUMLAR TÜRKİYE’Yİ KISITLAMAYA ÇALIŞIYOR

Çavuşoğlu, Ege’deki adaların deniz yetki alanları yaratma hakkı konusuna da değinerek, “Anakaradan uzakta bulunan adaların veya anakaralar arasındaki ortay hattın ters tarafında kalan ve kıyı uzunluğu anakara ile kıyaslanmayacak ölçüde olan adaların ancak kara sularının olabileceğini” kaydetti.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de en uzun sahil şeridine sahip olduğuna vurgu yapan Çavuşoğlu, Yunanistan ve Kıbrıslı Rumların Türkiye’yi haksız şekilde dar bir deniz şeridi ile kısıtlamayı hedeflediğini belirtti.

Yorumlar Kapatıldı