Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ÇANAKKALE ZAFERİMİZİN 103.YIL DÖNÜMÜ!

Tarihin en büyük ve en çetin savaşlarından birinin yaşandığı Çanakkale’de hem karada hem denizde verilen mücadelelerde iki taraf 500 binden fazla kayıp verdi.Yazımızda Çanakkale Savaşı ile ilgili bilinmeyenleri ve döneme ait fotoğrafları paylaşacağız.

– Çanakkale Savaş’ı boyunca bir m2’ye ortalama 6000 mermi düşmüştür. Bu oran dünya savaş tarihinin en yüksek oranıdır.

Anafartalar Grup Komutanı Albay Mustafa Kemal Kaynak: www.tsk.tr

-Normal şartlarda iki merminin birbirine çarpması 600 milyonda bir ihtimale sahipken, Çanakkale’de onlarca birbirine geçmiş mermi bulunmuştur. Bunun nedeni çatışmaların oldukça yakın mevzilerden yapılmasıdır.

Çanakkale'de Bouvet zırhlısını batıran top ve eratı Kaynak: www.tsk.tr
Çanakkale’de Bouvet zırhlısını batıran top ve eratı
Kaynak: www.tsk.tr

-Seyit Onbaşı, topun ağzına merminin sürüldüğü mekanizmanın arıza yapması nedeniyle tek başına 3 adet yaklaşık 275 kg ağırlığında mermiyi topa taşımış ve İngilizlerin “Ocean” adlı zırhlısının dümenini parçalamıştır. Savaş sonrasında ise aynı eylemi denediğinde başarılı olamamıştır.

Ateşe Hazırlanan Bir Top Kaynak: www.tsk.tr
Ateşe Hazırlanan Bir Top
Kaynak: www.tsk.tr

-İngilizler henüz savaş ilan edilmeden Seddülbahir’i bombalamış ve bu bombalama sonucunda 86 askerimiz şehit olmuştur.

-İngilizler 18 Mart yenilgisinin hazımsızlığı olarak mayın taramacıları görmüşler ve hepsini kurşuna dizmişlerdir. Her iki ordunun arşivi açıklanıp, gerçek durum ortaya çıkınca ailelerinden özür dilenip, tazminat ödenmiştir.

15 Santimlik Obüs Bataryası Mevzide Kaynak: www.tsk.tr

-Asker kayıtlarını tutan bir katibin sürekli “Australia and New Zealand Army Company/ Avustralya ve Yeni Zelanda Ordu Birliği” yazmaktan sıkıldığından bunu kısaltarak ANZAC olarak yazmıştır.

Nusret Mayın Gemisi Kaynak: www.tsk.tr
Nusret Mayın Gemisi
Kaynak: www.tsk.tr

-Bir bölgeye çıkarma yapan 2000 kişilik İngiliz ve Fransız bölüğü, bölgede bulunan selvi ağaçlarını Türk birliği sanıp çıkartma yaptıkları yerden kaçarak bölgeyi terk etmişlerdir. Bu olay yıllar sonra kendi raporlarında ortaya çıkmıştır.

Fransız Bouvet Zırhlısını Batıran Top ve Batarya Komutanı Yüzbaşı Hilmi ve Teğmen Fahri Kaynak: www.tsk.tr
Fransız Bouvet Zırhlısını Batıran Top ve Batarya Komutanı Yüzbaşı Hilmi ve Teğmen Fahri
Kaynak: www.tsk.tr

-Şanlı Türk ordusunun 250 Bin kayıp verdiği savaşta, ismi ve memleketi bilinen şehit sayısı 51.383 kişidir.

-Boğazdan kolayca geçeceklerine emin olan Amiral Sackville Carden, Churchill’in baskıları ve Türk topçularının ateş saldığı boğazda bir de mayınlarla karşılaşınca, önce sinir krizi geçirdi ardından da aklını kaybetti.Daha sonra görevden alındı ve 1930’da hayatını kaybetti.

Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal Bey İstanbul'dan Gelen Bir Yazarlar Heyetine Muharebe Sahasını Anlatırken Kaynak: www.tsk.tr
Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal Bey İstanbul’dan Gelen Bir Yazarlar Heyetine Muharebe Sahasını Anlatırken
Kaynak: www.tsk.tr

Bizler Çanakkale ruhunu kendimize rehber edinmiş bir Millet olarak nasıl dün atalarımızın soba borularından yaptığı top bataryalarıyla Seddülbahir’de, Sarıçalı’da, Arıburnu’nda düşman mevzilerini dövdüysek, bugün de Gazi Mustafa Kemal’in “Benim manevi mirasım ilim ve akıldır.” sözü felsefesiyle El-Bab’ta, Cerablus’ta ve Afrin’de yerli ve Milli mühimmatımız ile vatanımızın birlik ve bütünlüğünü tehdit eden her türlü dış mihraka karşı mücadele etmekte ve nice zaferlere adım adım yürümekteyiz.

M.Anıl ÇOLAK

Yorumlar Kapatıldı