Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

BULGARİSTAN F-35 SİPARİŞİ VERDİ

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Beyaz Saray’da görüşen ABD Başkanı Donald Trump, Bulgaristan Hava Kuvvetleri’nin F-35 savaş uçağı siparişi verdiğini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump;

Bulgaristan F-35 için sipariş verdi, ABD’den dünyanın en iyi ekipmanları olan birçok askeri teçhizat satın aldılar. Bir sonraki toplantımızı dört gözle bekliyorum” dedi ancak kaç adet F-35 siparişinin verildiğini açıklamadı.

İki ülkenin liderinin görüşme sonrası yaptığı ortak açıklamada ön plana çıkan husus, “ABD ve Bulgaristan, savunma teknolojilerini ve sanayi ortaklıklarını derinleştirmeyi planlıyor” ifadesi oldu.

BULGARİSTAN CUMHURBAŞKANI F-16 BLOCK 70 ALIMINI VETO ETMİŞTİ

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Hükûmetin ABD’den sekiz adet F-16 Block 70 tedarik etme kararını, Temmuz 2019’da maliyet ve bazı endişeler nedeniyle veto etmişti.

Ağustos 2019’da mecliste yeniden yapılan “alım oylaması” 128 oy üstünlüğü ile sonuçlanmış ve 1.67 milyar dolarlık sipariş kesinleşmişti.

Bulgaristan’ın siparişini verdiği 8 adet F-16V Block 70’lerden 4’ü 2023 yılında diğer 4’ü ise 2024’ün başında teslim edilecek.

Yorumlar Kapatıldı