Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Bering Boğazı Isınıyor

Rusya Savunma Bakanlığı’nın 16 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre Rus Hava Kuvvetleri’nin 2 adet uzun menzilli ağır stratejik bombardıman uçağı Tu-160, Alaska’ya çok yakın bir yer olan Anadyr’da uçuş gerçekleştirdi. Tu-160, tarihinde ilk kez Anadyr’a iniş yaptı.

Tu-160’ın iniş gerçekleştirdiği bölge

 

Askeri eğitim/tatbikat için Chukotka yarımadası üzerinde 4.000 milden fazla uçuş gerçekleştiren Tu-160, Bering Boğazı sınırında da uçuş yaptı. Boğaz ABD-Rusya sınırı konumunda.Tu-160, Tu-95MS, Il-78 uçaklarının katıldığı tatbikat,Korgeneral Sergei Kobylas komutasında gerçekleşti.

Rusya-ABD sınırı olan Berin Boğazı’nın konumuu

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin RQ-4 İHA’sıda tarihinde ilk kez bir tatbikat gereği Alaska’ya iniş gerçekleştirmişti.

Öyle ki, Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait RQ-4 Global Hawk İHA, eğitim amacı ile icra edilen bir egzersizde ilk defa Alaska’ya iniş gerçekleştirdi. ABD’nin Pasifik filosunun hava komutanlığı tarafından icra edilen egzersizde İHA ve savaş pilotları ortak çalışma egzersizi icra etti.

Alaska’ya iniş gerçekleştiren RQ-4 Global Hawk

7 Eylül 2018 Tarihli Güncelleme:

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait 5.nesil hayalet avcı uçağı olan F-22’ler, Alaska yakınlarında Rus Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet nükleer stratejik bombardıman uçağı olan Tu-95’e engelleme gerçekleştirdi. ABD Hava Kuvvetleri’nce yapılan açıklama göre 2 adet Tu-95, Alaska hava sahası sınırı ihlal etti ve F-22’ler acil kodla havalanarak önleme uçuşu icra etti.

 

Haber dizisi TAHSAVUNMA’dan alınmıştır.

Yorumlar Kapatıldı