Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Bir Başarı Hikayesi: Harp ARGE

Harp ARGE. Teknolojiye ve bilime adanmış bir ekip. İzmir’de savunma sanayi alanında araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan, işlerine tutku ile bağlı bu ekip, butik üretimleriyle birçok büyük firmanın başaramadığı işlere imza atıyor. 
Harp ARGE, gelişen tehditkar teknolojilere karşı savunma sistemleri geliştiren, bu sistemleri modernize eden ve ihracatında bulunan bir firma. Hatta sadece savunma değil, saldırı içinde birçok proje yürüten Harp ARGE, bu projelerden elde ettiği prototipleri kullanım haklarını aldığı bir arazide test ediyor ve geliştiriyor.

Sadece Türkiye’ye değil, Azerbaycan’ada satış gerçekleştirmiş olan Harp ARGE, çok güçlü ve deneyimli bir ekibe sahip.

Harp AR-GE menşeli drone savar silahı ve ekipmanları
Harp ARGE menşeli drone savar silahı ve ekipmanları

 

Aytekin Beye Harp Arge’yi sorduk.
–  Harp Arge’den ve amaçlarından kısaca bahseder misiniz ?
Aytekin Güçlü: ”Harp ARGE olarak amacımız güvenlik güçlerimizin düşman unsurlar ile mücadelesinde can güvenliklerini ve rahatını sağlamak. Biz AR-GE firması olarak kalacağız. Teknoloji üretecek ve bunu polisimizin, jandarmamızın, ordumuzun hizmetine şimdi yaptığımız gibi her zaman sunmaya devam edeceğiz.” dedi.
   
   Bizde ufak bir ekleme yapalım, Harp ARGE; geliştirdiği teknolojiyi ülkemizdeki başka savunma sanayi firmalarının da kullanımına sunuyor. Ülkemizin ileri gelen savunma firmaları ile işbirliğinde bulunan Harp AR-GE, kendilerine uluslararası alandan da yoğun olarak gelen drone savar ürünleri talebine yanıt verebilmek adına Koza Savunma ile de işbirliği içerisinde. Yurtdışında da faaliyetleri olan Harp Arge Almanya ve Amerika menşeili firmalar içinde araştırma ve geliştirme faaliyetleri yürütüyor.
– Sektörde çalışan belirlemedeki kriteriniz yada kriterleriniz nelerdir ?
  Aytekin Güçlü: ”Firmamızda çalışacak olan arkadaşımızın deneyimli olması, alanında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Üniversite mezunu olan ancak teknik bir soru sorulduğunda yanıt veremeyen birçok insan ile karşılaştım. Kimileri kazanmış olduğu diplomayı göstererek ekibe katılmak isterken kimileri ise bilgisini konuşturup sorun çözücü rolü ile ekibe katılmak istiyor. Bizim ekibimizde tecrübe ve konu hakkında bilgili olmak esastır. Küçüklükten beri elektronik alanında sürekli kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Üniversite yıllarımda robotik sistemlerle ilgileniyordum; drone yapıyordum. Bu sistemler üzerine araştırmalarda bulunuyordum. Tabi o zamanların bilgi edinme imkanı ile şimdiki bilgi edinme imkanı aynı değil. Şu zamanda bilgi edinme ve bilgiyi ürüne dönüştürmek oldukça kolay. Tasarım ve üretim sürecini hızlandıran  birçok program, kolay malzeme bulabilme imkanı, işleri oldukça kolaylaştırıyor. Bu imkanlar sayesinde kendilerini geliştirebilir ve deneyim elde edebilirler. Biz diplomadan öte yeterliliğe bakıyoruz.” dedi.

”Herşey güvenlik güçlerimizin can güvenliği için”

  Harp AR-GE yöneticisi Aytekin Bey, küçüklüğünden beri elektronik sistemlere ilgi duyduğunu ve bu alanda kendisini geliştirmek istediğini, canını vatanı için ortaya koyan kahraman güvenlik güçlerimize yardım edebilmek, onların rahatını ve en önemlisi de can güvenliklerini sağlamak onun her zaman hayali olduğunu belirtti.Ve tüm zorluklara rağmen hayalini gerçeğe dönüştürdü.Artık güvenlik güçlerimiz de Harp AR-GE ürünü drone ve drone savar kullanıyorlar.
Harp AR-GE’nin aktif olarak yürüttüğü birçok proje bulunuyor.Bunlardan biri ise 6×6 Kamikaze Robot!
Bu projenin tasarlanış amacı ise özellikle meskun mahal operasyonlarında veya sınır ötesinde düzenlenen operasyonlarda askerlerimizin can güvenliğini sağlarken aynı zamanda onları teknolojinin nimetlerinden de yararlanmasını sağlamaktır. 6×6’yı daha önce test eden Harp AR-GE, bu ürünü Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etmeye hazırlanıyor.

 

6×6 Kamikaze Robot

 

Harp ARGE’nin şu anda üstünde çalıştığı başka bir proje daha var: Mühimmat taşıyabilen İHA !
Yine askerlerimizin ve güvenlik güçlerimizin can güvenliğini amaç edinmiş bu proje ile 5 km çapta patlayıcı taşıyabilen İHA yardımı ile patlayıcı bırakılıp bölgedeki hedef unsurlar saldırı altına alınabilinir. Bu projenin de geliştirme aşamasında olduğunu belirten Harp AR-GE yöneticisi Aytekin Bey, yakın zamanda bu ürünü de teslim etmeyi planladıklarını belirtti.

 

Mühimmat taşıyan İHA

 

Harp ARGE, şu anda hala devam eden ve gizli tuttuğu bir projesi ile de merak uyandırıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait Komando birlikleri tarafından Şırnak’ta test edilen ve X Projesi olarak adlandırılan proje zorlu arazi şartlarında teste tabi tutuluyor. Yakın zamanda projenin sonuçlanmasını bekliyoruz.

Geleceğe ve gelişen teknolojiye ışık tutan Harp ARGE, F-35 yazımızda da bahsettiğimiz ve geleceğin en önemli  tespit/takip unsurlarından Sürü Tipi İHA hakkında çalışmalarda yürütüyor.Bu İHA’lar kendilerine verilen görevlerine yeri geldiğinde insan kontrolü olmadan da icra edebilecek.Bu İHA’lar sayesinde hava gücü domine edilebilecek ve konvoy gözetim, tehdit belirleme ve güvenlik görevlerini helikopterlerden devralacak.Harp ARGE yöneticisi Aytekin Bey, bu projenin de geliştirme aşamasında olduğunu belirtti.

 

”Sivil hayat içinde projelerimiz var”
    Harp ARGE, sivil hayatta kullanılacak bir projesini ilk defa bizlere anlattı. Projenin amacı, dünyada hızla gelişen ve ülkemizde birden patlayan drone edinme hevesi ile ortaya çıkan mahremiyet ihlalleri ve özel hayatın gizliliğinin delinmesi gibi sorunsal konularda mağdur kişinin güvenliği ve rahatı. Evinde oturan bir şahıs, evine yaklaşan ve kendisini gözetleyen uçan bir cismi vuramayacağı için Harp ARGE, sivil vatandaşlarında yasal kısıtlamalar olmadan satın alabileceği Drone Savar sistemleri geliştiriyor.Böylelikle sadece drone’u hedef alan bu istasyon, kişinin evine izinsizce yaklaşan ve görüntü almayı planlayan dronu engelleyecek, durduracak. Aytekin Bey, bu projenin de yakın zamanda lanse edileceğinin de haberini verdi.
    Harp ARGE’nin tecrübeli ismi ve firmanın danışman görevini üstlenen Selçuk Bey, alanında oldukça profosyonel. Selçuk Bey, genç takipçilerimize bir öneride bulundu: ”Bu alanda veya herhangi bir alanda mesleğini icra eden her arkadaşımız için en önemli hususlardan birisi ise yaptığı işten zevk alması ve tutku ile bağlanmasıdır. Ben kendim, drone geliştirirken de, onu kullanırken de çok keyif alıyorum. Elbette bu yolda her arkadaşım gibi çok çaba sarf ettim, çok çalıştım ancak her zaman keyif aldım. Bir işin kalitesi işten aldığınız keyif ile doğru orantılıdır. Keyif almazsanız başaramazsınız.” dedi.
Konuşmamızın devamında sözlerine şöyle devam etti: ‘‘Bu iş ciddi bir iş.Hafta sonlarımızı da feda ediyoruz, uykularımızı da.Ancak iş sona geldiğinde çalışmamızın karşılığını alıyor ve başarımızı kutluyoruz. Bundan da çok büyük bir keyif alıyoruz.
Kendilerine gerek bir dost samimiyetindeki misafirperverliklerinden gerekse büyük bir heyecan ile sorularımızı yanıtlamalarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Zorluklardan yılmayan ve Türkiye için gece gündüz demeden çalışan güzel insanlar ile yaptığımız bu sohbetten dolayı çok mutlu olduk. Her şey için teşekkür ederiz.

 

Yorumlar Kapatıldı