Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Havadaki Gözümüz AWACS UÇAKLARI

BARIŞ KARTALLARI (AWACS UÇAKLARI)

Awacs uçakları 2004 yılında ABD den sipariş edilen Radar uçaklarıdır . Awacs ‘ ın türkçe açılımı ise Havadan Erken İhbar ve Kontrol anlamina gelmektedir . Bu uçaklar Boeing 737 tipi uçakların gerekli modernizasyonu sonrası bir Uçan Radar haline getirilmiştir . Sipariş tarihimiz 2004 yılı olmasına rağmen uçaklarımız planlanan zamandan 5 – 6 yıl gecikmeli yani 21 Şubat 2015 tarihinde törenle hizmete girebilmişlerdir . Uçaklarımız KONYA 3. ANA JET ÜSSÜ nde 131. HİK Komutanlığında görev yapmaktadırlar .

AWACS UÇAKLARININ ÖZELLİKLERİ
– Uçak 30.000 feet irtifada görev yaparken yaklaşık 500 km ötedeki tüm hava ve deniz unsurlarını tespit edip fotoğraflayabilmektedir .
 Fakat uçak 30.000 feet in üzerine çıktığı zaman ve koşullarda yaklaşık olarak 800 km uzaklıktaki hedefleri görüp tespit ve teşhisini yapabilmektedir .
– Tam takviye , ekip ve donanım ile 18 saat havada görev ve faaliyetlerini icra edebilmektedir .
– Minimum 12 maksimum ise 19 personel ile görev yapabilmektedir

 

Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Konya'dan kalkan "Güney" adlı Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı, 2 sorti yaparak toplamda 23 saat Varşova semalarında gözetleme ve kontrolü başarıyla tamamladı. ( Orhan Akkanat - Anadolu Ajansı )

– Havada diğer uçaklara yakıt yapabilme , fazla yakıtını atabilme özelliğine sahiptir .
– Görüntülediği hava ve deniz unsurlarını LİNK yöntemi ile gerekli komuta merkezlerine veya direkt olarak F 16 larımızın camına aktarabilmektedir .
– Uçakta Görev radarı , Dost – Düşman tanıma sistemi , Telsiz ve Veri link sistemleri yer almaktadır .
– İki pilot tarafından Awacs uçakları kullanılmaktadır ( İlk 10 pilotumuz Abd ye gönderilip gerekli eğitim ve altyapıyı temin etmeleri sağlanmıştır . Bazı pilotlarımızda THY ye gönderilip orada eğitim almaları sağlanmıştır)
– Uçağın hatasız , noksansız kullanılıp en üst düzeyde faydanın sağlanabilmesi için mevcut teknolojiye ve donanıma ek olarak yetişmiş personel mevcudunun olması gerekmektedir . Bu personel ise yukarıda belirttiğimiz gibi Boeing ve THY den sağlanmıştır .
Awacs uçaklarından envanterimizde KUZEY , GÜNEY , DOĞU ve BATI isimlerinde olmak üzere 4 adet bulunmaktadır .
images-3
2015 yılında Irak ve Suriye ‘ nin kuzeyine yapılan geniş kapsamlı hava harekatının koordinesine havadaki AWACS uçağımız sağlamıştır . Böylelikle GERÇEK anlamda kendini ispat etmiş ve önemini bir kez daha bizlere hatırlatmıştır . O gece havadaki 50 kadar F 16 ve 25 kadar F 4 2020 uçaklarını yönlendirip hedeflerin en az sapma ve minimum hata ile vurulup yok edilmesini sağlamıştır .
KULLANAN ÜLKELER
ABD , İNGİLTERE , FRANSA , SUUDİ ARABİSTAN , JAPONYA , İSRAİL , AVUSTRALYA gibi ülkelerin envanterinde mevcuttur . NATO ülkerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar …

Yorumlar Kapatıldı