Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ASELSAN’IN DOST-DÜŞMAN SORGULAMA SİSTEMİ SERİ ÜRETİMDE

F-16 savaş uçaklarında dost-düşman sorgulamalarını yapacak olan ASELSAN IFF MOD 5/S Cevaplayıcı cihazın seri üretimi başladı.

NATO’nun, 2020 yılı itibariyle MOD-4 Dost Düşman Sorgulayıcı sisteminin kullanılmayacağını belirtmesinin ardından Savunma Sanayii Başkanlığı, ASELSAN ile 5 Haziran 2018 tarihinde Dost Düşman Tanıma ve Tanıtma Sistemine ilişkin bir sözleşme imzaladı.

Sözleşme kapsamında ASELSAN,  Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere ASELSAN IFF MOD 5/S Cevaplayıcı Cihazını geliştirdi.

Anadolu Ajansından Göksel Yıldırım’ın haberine göre, geliştirilen cihazların seri üretimine başlandı.

Ayrıca IFF MOD 5/S Cevaplayıcı Cihazın Hava Kuvvetleri Komutanlığında görev yapmakta olan F-16 Blok 30TM uçaklarına entegrasyon faaliyetlerine de başlandı.

IFF MOD 5/S Cevaplayıcı Cihaz, günümüz askeri ve sivil halva trafik kontrol sistemlerinin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde TANAG 4193 Sürüm 3’e uygun olarak Mod 1, Mod 2, Mod 3/A, Mod C, Mod S ve kriptolu Mod 4/Mod 5 modlarını da destekliyor. 

Gelişmiş kontrol sistemine de sahip olan cihaz, Ethernet, MIL-STD-1553 veriyolu ya da Uzak Komuta Birimi üzerinden kontrol edilebilme imkânına da sahip.

Yorumlar Kapatıldı