Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

PANDEMİ, ASELSAN’I ÇOK ETKİLEMEDİ. YÖNETİM KURULU BAŞKANI PROF. DR. GÖRGÜN, İŞİN SIRRINI AÇIKLADI

STM ThinkTech tarafından düzenlenen COVID-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye’de ve Dünyada Savunma Sanayii panelinde Türk savunma sektörünün liderleri Türkiye’de ve Dünyada savunma sanayiini değerlendirdi.

Panelde açıklamalar yapan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN’ın COVID-19 sürecini iyi yöneten firmalardan biri olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN – ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü

ASELSAN’ın dünyada Top 100 listesinde yer alan firmalar arasında COVID-19 sürecinden en az etkilenen 4 firmadan biri olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Görgün, bunun ASELSAN’ın zamanında aldığı doğru kararlar ile gerçekleştiğini ifade etti.

Prof. Dr. Haluk Görgün “ASELSAN’ı diğer savunma sanayi şirketlerinden, en azından Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ayıran ve farklı kılan özelliği, borsaya açık olmasıdır. Biz BİST’te işlem görüyoruz. Bu süreçten az etkilenmemizin nedenlerinden birisi bu.” dedi.

GENEL YÖNETİŞİM ASELSAN’I BAŞARIYA ULAŞTIRDI

Prof. Dr. Haluk Görgün, Türkiye’de görülen ilk COVID-19 vakasının ardından bu sürecin en iyi nasıl yönetilebileceği üzerinde bir strateji oluşturduklarını, bir COVID Strateji Yönetimi Dökümanı hazırladıklarını söyledi.

Süreç başlangıcında farklı kurullar oluşturularak etkin çözümler aradıklarını söyleyen Prof. Dr. Görgün bunların sağlık, strateji ve mücbir sebep kurulu olduğunu aktardı.

İlk günlerden itibaren bu kurulların işletildiğini söyleyen Görgün, kurulların her gün toplandığını ve şirket içinde kurulan şeffaf iletişim ile kurul kararlarının temizlikçiden güvenlik görevlisine, mühendisinden idari görevlisine herkese iletildiğini kaydetti.

“YÖNETİCİLERE BİZZAT ULAŞTIM VE ONLARLA İLETİŞİM AĞI KURDUM”

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, şirketteki yönetimsel kademenin müdür-direktör-genel müdür yardımcısı ve genel müdür olduğuna dikkat çekerek, bundan farklı bir iletişim ağı kurduğunu söyledi.

Prof. Dr. Görgün, tüm yöneticilere bizzat erişebileceği bir ağ kurduğunu ve bu ağ sayesinde onların da kendisine her an erişebildiğini; bunun sonucunda şirket içinde çözümlenmesi gereken acil sorunların etkin bir şekilde çözümlendiğini ifade etti.

COVID-19’UN ASELSAN’I AZ ETKİLEMESİNİN NEDENİ ÇOK DAHA ESKİLERE DAYANIYOR

Prof. Dr. Görgün ASELSAN’ın, daha öncelerden kritik malzemelerde ambargo, kısıtlama veya buna benzer kriz durumlarını göz önünde tutarak stoklu çalıştığını ve bu sayede salgın sürecinde diğer şirketlere göre daha az etkilendiğini söyledi.

2019’da finansal açıdan iyi olduklarını, 2020’ye de iyi bir finansal güçle başladıklarını söyleyen Görgün, yatırımcılar ile şeffaf iletişim kurduklarını ve bu sayede süreçten minimum düzeyde etkilendiklerini kaydetti.

“BİZ BİZE YETİYORUZ”

Prof. Dr. Haluk Görgün, ASELSAN ortaklığı BİTES firmasının geliştirdiği “BizBize” video konferans sitemini kullandıklarını da hatırlatarak, bunu kullanmak isteyen firmalara ulaştırılması için çalıştıklarını ve yakın zamanda programın mobil platformlar için de kullanılabilir hale geleceğini aktardı.

Prof. Dr. Görgün ayrıca ASELSAN için tedarik zincirinin çok önemli olduğunu, bunun kırılmaması için önlemler alıklarını söyledi.

ASELSAN Genel Müdürü, ASELSAN’ın bu süreçte aldığı her kararı alt yükleniciler ile paylaştığını ve yurt içi/dışında tedarik şirketlerine yönelik anketler düzenlediklerini ifade etti.

Prof. Dr. Görgün’ün verdiği bilgiye göre, ASELSAN bu anketler sayesinde ilgili şirketlerin süreçlerini önceden tahmin etmeye başladı ve bu tahminlerle tedarik süreçlerini çeşitlendirerek alternatif yarattı.

Görgün, sadece pandemi döneminde 20 yeni protoip geliştirilmek üzere iş verildiğini ve dijital olarak bunların takibinin yapıldığını aktardı.

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün’ün açıklamalarına ilişkin videoyu izlemek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayınız.

Yorumlar Kapatıldı