Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ASELSAN KORONAVİRÜS SÜRECİNDEN DE BÜYÜYEREK ÇIKTI

Türkiye’nin öncü savunma sanayi firması ASELSAN, 2020 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı.

Cirosundaki büyüme trendini 2020 yılının ilk çeyreğinde de koruyan ASELSAN’ın 3 aylık cirosu geçen yılın aynı dönemine göre %30 büyüyerek 2,6 Milyar TL’ye ulaştı.

Firmanın brüt kârı, geçen yılın ilk çeyreğine göre %61 seviyesinde artarken; Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) kârı da geçen yılın aynı dönemine kıyasla %57 artış göstererek 621 Milyon TL’ye yükseldi.

FAVÖK marjı şirketin yıl sonuna ilişkin paylaştığı öngörü olan %20-22 aralığının da üstüne çıkarak %23,9 olarak gerçekleşti.

Firmanın net kârı da geçen yılın aynı dönemine göre %46 oranında artarak 920 Milyon TL seviyesine ulaştı.

ASELSAN, 2020 yılında hem savunma hem de savunma dışı alanlarda yeni ürünleri ailesine ekledi ve yeni siparişler almaya devam etti.

Bu yılın ilk çeyreğinde alınan sipariş tutarı 350 milyon dolar, bakiye siparişleri toplamı da 9,7 milyar doları olarak gerçekleşti.

“ÖZ KAYNAKLARIMIZI ETKİN STRATEJİLERLE DESTEKLEYEREK KARLILIĞI SÜRDÜRÜYORUZ”

Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN – ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, firmasının 2020 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili bir değerlendirme yaptı.

Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğini hatırlatan ASELSAN Genel Müdürü Görgün, 2020 yılının ilk çeyreğini güçlü ciro ve kârlılık oranı ile tamamladıklarını belirtti.

2020 yılı ilk çeyrek sonu itibariyle 14,5 milyar lira seviyesine ulaşan öz kaynaklarının, bilançonun %55’ini oluşturduğunu ifade eden Görgün, “Gerek uluslararası arenada faaliyet gösteren benzer şirketlere, gerekse ülkemizdeki pek çok sanayi şirketine kıyasla öz kaynaklarımız çok güçlü seviyede. ASELSAN olarak öz kaynaklarımızı etkin işletme sermayesi ve nakit yönetimi stratejileriyle destekleyerek kârlılığımızı sürdürülebilir kılıyoruz. Bu sayede finansal anlamda tüm dünyada pek çok sektör için zorlu geçen son birkaç yılda hem büyümemizi hem de kârlılığımızı koruduk; borçluluk oranlarımızı da en düşük seviyelerde tutmayı başardık” dedi.

Prof. Dr. Görgün, ASELSAN’ın 2020 yılı sonunda ciroda %40-50 aralığında artış ve %20-22 aralığında FAVÖK marjı öngörülerini gerçekleştirmek için güvenlerinin tam olduğunun altını çizdi.

“TEDARİKÇİLERİMİZE 5 MİLYAR TL’YE YAKLAŞAN ÖDEME YAPTIK”

2020 yılı başından itibaren paydaşları ve tedarikçilerini finansal olarak desteklemek için atılabilecek her adımı attıklarını hatırlatan ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Görgün, “Bu kapsamda tedarikçilerimize bugüne kadar 5 Milyar TL’ye yaklaşan ödeme yaparak tedarikçilerimizin sürekliliğine katkı sağladık. ASELSAN olarak bu zorlu dönemde aldığımız inisiyatifleri yılın ilk çeyreği sonu itibariyle net nakit pozisyonumuzu pozitifte tutarak gerçekleştirdik” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgını nedeniyle tüm faaliyet alanlarında üretim ve tasarımın devamlılığı ve sürdürülebilirliği için her türlü tedbirleri aldıklarını vurgulayan Görgün, Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile diğer kurumların aldığı kararlar doğrultusunda süreci başarılı yönettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Görgün, “Devletimizin tedarik makamlarının özveriyle kesintisiz çalışmaya devam etmesi sayesinde yılın ilk çeyreğinde yaptığımız satış kadar yeni sipariş alarak bakiye siparişlerimizin istikrarlı seyrini koruduk” dedi.

“MİLLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARINA HIZ VERDİK”

Görgün, savunma elektroniği alanında 45 yıldır biriktirilen tecrübeyi her geçen gün büyüttüklerini belirterek, bu büyümeyi sağlıklı bir kârlılıkla başarmalarının Türk savunma sanayisine ve sektör dışındaki alanlara katkı sağladığını ifade etti.

ASELSAN Genel Müdürü Prof. Dr. Görgün, değerlendirmesine şu cümlelerle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz bu zorlu günler, hem ülkelerin hem de şirketlerin kendi kendine yetebilir olmasının ne kadar önemli olduğunu gözler önüne sermiştir. Bu dönemde millileştirme çalışmalarımıza da hız verdik. Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere özellikle sağlık alanında ürüne çevireceğimiz pek çok tasarımımızı da yakında halkımızın hizmetine sunacağız. ASELSAN olarak hem ülkemize daha fazla değer katmak hem de dünya çapında güven yaratan ve müttefik ülkelerin savunma ve savunma dışı alanlarda ihtiyaçlarına yanıt veren bir şirket olmak misyonuyla yolumuza devam ediyoruz.”

Yorumlar Kapatıldı