Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Anadolu’nun Gelecekteki Gücü: Yeteknoloji!

2019 yılına girmeye hazırlanan dünyamızda her geçen gün gelişen teknoloji yeni nesil silahları da ortaya çıkarıyor. Lazer silahları, yeni jenerasyon savaş uçakları vb. sistemler yüksek teknoloji ile tasarlanıyor ve geliştiriliyor. Bu yeni silah sistemlerinden birisi de Elektromanyetik Silah Sistemi!

Türkiye Cumhuriyeti’nde Aselsan firması Tufan adı ile, Tübitak SAGE ise Sapan adını verdiği bir sistem ile adını duyurmuştu. Ülkemizde bu sistemi geliştiren ve SSB tarafından 1 adet silah sisteminin kabulü gerçekleştirilen Yeteknoloji firması ve ürünü bulunuyor.

Yeteknoloji firması 1972 yılından bu yana elektrik-manyetik alanda çalışmalar yürütüyor ve bilgi/teknoloji birikimi sağlıyor. 2008 yılında ilk milli EMFS sistemi tasarımı ile başladıkları ‘silah geliştirme projesi’ne 2013 yılında ilk üretim ve atış testleri ile önemli bir adımı daha atlamış oldular.

Günümüzde ‘ŞAHİ209’ olarak tanıdığımız Elektromanyetik Fırlatma Sistemi (EMFS) firmanın geliştirdiği 9.prototip.

Görselde ŞAHİ209’un prototiplerinin sahip olduğu özellikler gösterilmiş ve gelecekte üretilecek prototiplerin teknik özellikleri paylaşılmış. Halihazırda hizmet veren 9. prototip 25 km menzile sahip ve 6 metre namlu uzunluğu ile 700 gr. ağırlığa sahip mermileri fırlatabiliyor. Yeteknoloji, bir sonraki atışta mermiyi büyütmeyi ve daha fazla hasar vermeyi hedefliyor. 

Görselde görmüş olduğunuz tüm küçük mühimmatlar ile başarıyla atış gerçekleştirilmiş ve arkalarındaki metal plaklar delinmiş. Firmanın hedefi daha büyük bir mermi ile atış gerçekleştirmek (kırmızı daire içerisinde gösterilen).  Yakın zamanda yükseltilen güç kaynağı ile bu merminin de atışının gerçekleşeceği bilgisi firma tarafından bizlere iletildi.

ŞAHİ209’uın mermi çıkış ucu, namlusu

 

Türk Deniz Kuvvetleri için düşünülen bu sistemden 1 adeti SSB tarafından kabul edildiği ve SSB’mim bu sistemi deneyişinin ardından siparişini vereceği (gayriresmî) bilgisine ulaştık.

Yakın zamanda bu bilgiyi doğrulamak ve Yeteknoloji firması-ŞAHİ209 hakkında sizlere daha fazla bilgi sunmak için çalışmalar yürütüyoruz. Takipte kalın.

 

Yorumlar Kapatıldı