Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

“AMERİKAN DENİZ KUVVETLERİ TÜRK DENİZ KUVVETLERİNİN YÖNTEMİNİ UYGULAMAYA BAŞLADI”

Naval News haber sitesinde yer alan habere göre Amerikan Donanması, envanterindeki USS Theodore Roosevelt uçak gemisinde tespit edilen COVID-19 vakası sonrasında Türk Deniz Kuvvetlerinin yöntemini uygulamaya başladı.

Naval News, pandemi durumlarında en tehlikeli yerlerden birisinin savaş gemileri olduğunu belirten ve donanmaların COVID-19 ile mücadele metotlarını inceleyen bir yazı paylaştı.

Kaynak, başta Amerikan ve Fransız Deniz Kuvvetleri olmak üzere diğer donanmaların virüs ile mücadelesini yazıya döktü.

Yazıda Amerikan ve Fransız Donanmalarında görülen COVID-19 vaka sayısının fazlalığına ve etkisine dikkat çekildi.

Fransa Donanması envanterindeki Charles de Gaulle uçak gemisinde ve Amerikan Donanması envanterindeki USS Theodore Roosevelt (CVN-71) uçak gemisinde 500’den fazla COVID-19 vakasına rastlanmıştı.

TÜRK DENİZ KUVVETLERİNDEN RADİKAL KARARLAR

Naval News, Türk Deniz Kuvvetlerinin salgın başında aldığı radikal kararlar sayesinde, donanmada COVID-19 vakasına rastlanmadığını belirtti.

Kaynak, Anavatan’da görülen ilk COVID-19 vakasının ardından Türk Deniz Kuvvetleri bağlısı gemilere limanları terk etmesi için emir verdiğini kaydetti.

Bu karar ile denize açılan gemiler, kara ile teması minimuma indirdi.

Gemilerin ihtiyaç duyduğu lojistik faaliyetlerin kontrollü olarak gerçekleştirildiğini belirten kaynak, personelin gemiyi terk etmesi durumunda geri dönüşü için de önlem alındığını bildiriyor.

Gemiyi terk eden personelin yeniden dönüşü için Türk Deniz Kuvvetlerinin kurallar belirlediği ifade ediliyor.

Buna göre gemiyi terk eden personelin gemiye geri dönüşünden önce 14 gün karantinada tutulması gerekiyor.

COVID-19 virüsünün kuluçka dönemi olan 14 günlük süreç sonunda personelin virüs semptomları gösterip göstermediği böylelikle tespit ediliyor.

Amerikan Deniz Kuvvetleri de Theodore Roosevelt olayından sonra USS Harry S. Truman görev grubuna Türk Deniz Kuvvetlerinin uyguladığı yöntemi uygulayarak limana yanaşmamaları için emir verdi ve denizde kalmalarını istedi.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PANDEMİDE DAHİ HAREKATA HAZIR

Türk Silahlı Kuvvetlerinin pandemi döneminde dahi karada, denizde ve havada operasyonlarını ve tatbikatlarını sürdürdüğü, aldığı erken ve önleyici tedbirler sayesinde salgından minimum derecede etkilendiği görülüyor.

Ege ve Akdeniz‘de tatbikatlar icra eden Türk Deniz Kuvvetlerine halihazırda Suriye ve Irak‘ta operasyonlar gerçekleştiren Türk Hava Kuvvetleri destek veriyor.

Türk Kara Kuvvetleri de planlanmış eğitimlerine yoğun önlemler altında devam ediyor ve yurt içi ile yurt dışındaki operasyonlarını sürdürüyor.

Yurt dışında sürdürülen operasyonlarda dahi hijyen standartlarını en üst düzeyde tutan Türk Silahlı Kuvvetleri, personelin virüse ve diğer hastalıklara yakalanmaması için özel çalışmalar yürütüyor.

KOMŞU YUNANİSTAN’DA DURUM BÖYLE DEĞİL

Ege Denizi’nde sınır ihlalleri ve tacizler ile gündeme gelen Yunanistan Silahlı Kuvvetlerinde durum hiç de iyi değil.

Taktik ve kabiliyet bakımından sıkıntı çektiği bilinen Yunanistan Donanmasında COVID-19 vakası görüldü.

Mart ayının başında Yunan Donanmasına ait MEKO 200HN sınıfı HS Hydra (F 454) fırkateyni, COVID-19 virüsü nedeniyle karantina altına alınmıştı.

Yunanistan Donanması envanterindeki HS Hydra

Yorumlar Kapatıldı