Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Altay Tankı

Milli Tank Altay

Milli Tank Altay’ın ana proje yöneticisi olan Otokar Otomotiv ve Savunma Sanayi A.Ş. ile teknik destek sağlayıcısı Güney Kore Rotem firması, tankın tasarımı, gelişmesi, prototip, test ve sertifika gibi tüm aşamalar için 500 milyon dolar mali kaynak ayrılmıştır.

Altay Tankı

 

 Altay Tankı Hakkında Genel Bilgi

 

Adını Kurtuluş Savaşı 5. Süvari kolordu komutanı Fahrettin Altay’ dan alan tankın projelendirilmesine 2009 yılında başlanmıştır. İlk iki prototipi ise 15 Kasım 2012′ de tanıtılmıştır ve tank bilir kişiler tarafından tam not almıştır.

 

Altay tankı modelleme
Altay Tankı 3D Modellemesi

 

 Altay Tankının Özellikleri

 

Altay, teknik açıdan oldukça donanımlı milli tank olarak tarihe geçecek şekilde geliştirilmektedir. Motorunda yerli yapım kullanılan Altay tankı, 1500 beygir gücünde olan motor dizel sistem ile çalışmakta ve 70 km hızla hareket edebilmekte ve 500 km menzil sağlamaktadır. Altay tankının zırhı ise tanksavar füzeler üreten Roketsan firması tarafından geliştirilen ve kompozitin ana malzeme olarak kullanıldığı, içeriği gizlenen özel bir zırhla sağlanmaktadır.

 

Altay Tankı Motoru
Altay Tankı Motoru

 

Altay’ın ana silahı ise Güney Kore firması olan Hyundai Rotem ile yapılan teknoloji transferi sonucu Makine ve Kimya Endüstrsi kurumu tarafından üretilecektir. 3 km atış menzili bulunan silah, 120 mm’ lik 55 kalibre yivsiz top tercih edilen tank bu yönden de oldukça güçlü bir teknolojiye sahiptir.

 

Altay Topu
MKE 120 mm L-55 yarı otomatik yükleyicili yivsiz topu

 

Altay Tankı Top

 

4 kişilik mürettebatın bulunacağı tankın bilgisayar sistemi ise Aselsan tarafından üretilmektedir. Tankın elektromanyetik silahlarla elektronik sistemlerin sekteye uğramasını engelleyecek teknoloji de tankta kullanılmıştır. Keskin manevra yeteneğine sahip olan tankın muharebe ağırlığının 65 ton olacağı düşünülmektedir.

 

Altay Tankı Özellikleri

 

Altay Tankı İçi
Altay Tankı İçi

Her yönden güçlü bir tank olarak tasarlanan Altay, bir çok testten geçmektedir. Bu testlerden en çok dikkat çeken ve anlamı olan test ise, kış testinin soğuk odalarda değil 1. Dünya Savaşı’nda binlerce şehit verdiğimiz Sarıkamış’ta yapılacak olmasıdır.

 

Altay Tankı Test Görüntüleri
Altay Tankı Test Görüntüleri

 

Altay Tankı atış testi
Altay Tankı atış testi

Detay Görüntüleri

Altay Tankı Detay-3

Altay Tankı Detay2

Altay Tankı Detay

Altay Tankı Tanıtım Videosu

2 Yorumlar
  1. abdul arif bozkurt says

    değerli yönetici altay tankı ile ilgili tüm gelişmeleri gururla izliyoruz emeği geçen herkeze teşekkür ediyorum
    fakat neden alman yapımı mtu motoru kullanıyoruz ford eskişehirde mükemmel işler çıkarıyor neden ford motu kullanılmıyor en azından yerli tümosan geliştirme süreci sonuna kadar ford kullanın almana para vermiyelim

  2. Salim says

    Cok iyi tank

Yorumlar Kapatıldı