Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

Akdeniz’de Türkiye Çevreleniyor

Yunanistan, özellikle 2016 yılından sonra Ege ve Akdeniz’de agresif bir politika izlemeye devam ediyor. Bölgede güç gösterilerini arttıran Yunanistan yeni müttefikler bulmaya da çalışıyor.

Mısır ve İsrail ile ilişkisini her alanda arttıran Yunanistan, Mısır ile Medusa-7 tatbikatı düzenleyerek Akdeniz’de güç gösterisinde bulunurken İsrail ile enerji nakil hattı anlaşmaları imzalayarak İsrail’den Avrupa’ya uzanan dünyanın en uzun doğalgaz boru hatlarından birisi olacak olan yeni hat için Güney Kıbrıs Rum Kesimi-Yunanistan ve İtalya rotasını kullanmalarını sağladı.

Dünyanın en uzun doğalgaz nakil hattı olan İsrail hattının rotası

Ayrıca Yunanistan-GKRK’nın şimdide Ürdün ile işbirliği anlaşması imzaladığı bildiriliyor. Detaylar için buraya tıklayınız.

Doğalgaz Hattı haberi içi buraya tıklayınız.

Bunun yanı sıra Rusya Federasyonu Yunanistan ile askeri işbirliğini geliştirme kararı aldı ve yeni askeri/teknik konularda ortak çalışmalar yapacağını bildirdi.

G20 zirvesinde Rusya’nın Suudi Arabistan ile gösterdiği sıcak ilişkisi de bölgede Türkiye’ye alternatif/ilişkileri dengeleme politikası olarak yorumlanıyor. Öte yandan bölgede Türkiye yalnızlaşmaya devam ediyor. Yunanistan bağlantılı GKRK-İsrail-Mısır-Ürdün ittifakı, Akdeniz’de olası bir gerginlikte güç unsurunu önemli bir ölçüde değiştirebilir.

Öte yandan ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi Büyükeçisi, 30 Kasım tarihinde GKRK Dışişleri ve Enerji Bakanları ile birlikte Kıbrıs’ın açıklarında bulunan ve ruhsat sorunu yaratan 10. parselde petrol arayan Exxon Mobil firmasının Stena Ice Max araştırma gemisini ziyaret ettiler.

Bu durumda ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Kesimi ile aynı amacı taşıdığını (enerji bölgeleri bakımından) ve bölgede Yunan/ABD tarafları tarafından düşünülen enerji parselleri ruhsat planının her iki taraf içinde uygun olduğu bildiriliyor.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait E-7T (Boeing E-737 AEW&C) Havadan Erken İhbar ve Kontrol uçağı, Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ait Embraer ERJ-145H Erieye AEW&C uçağı ve Amerika Donanmasına ait P-3C anti-denizaltı ve deniz devriye/gözetleme uçağı Kıbrıs ve civarlarında/Akdeniz’de gözlem uçuşlarını sürdürmeye devam ediyor.

 

Yorumlar Kapatıldı