Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ABD Türkiye’yi RQ-4 İle Takip Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri, son yıllarda sıcak gelişmelerin daha sık yaşandığı Doğu Akdeniz’i hava kuvvetleri envanterinde bulunan RQ-4 ile takip ediyor. Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait Northrop Grumman menşeli RQ-4 Global Hawk yüksek irtifa insansız hava aracı, Almanya, İsveç, Birleşik Krallık, Fransa, Türkiye, Rusya gibi ülkelerin askeri varlık bulundurduğu ve tehlikeli yaklaşmaların yaşandığı Doğu Akdeniz sahasını takip ediyor ve izliyor.

Öyle ki RQ-4’ün geçtiğimiz günlerde Güney Kıbrıs’ın Güneyinde gerçekleştirdiği uçuş Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na ait Fatih sondaj gemisinin oldukça yakınında bir böglede gerçekleşti. İHA uluslararası hava sahasında uçuş gerçekleştirdiğinden ötürü transponder verileri radar sistemlerinden izlendi ve farklı radar takip blogları İHA’nın uçuş rotasını paylaştı.

RQ-4’ün Doğu Akdeniz’deki görevinin Suriye’yi izlemesi olduğu ve mevcut operasyonlara destek verdiği sanılıyor. İtalya merkezli askeri havacılık blogu itamilradar, RQ-4’ün İtalya’daki Sigonella Donanma Hava Üssü’nden kalkış gerçekleştirdiği bildirdi. Blog bu İHA’nın Girit’in Güneyinde daha önce de uçuşlar yaptığı ancak bu kez bir farklılık ile Kıbrıs’ın Güneyine kadar uçuşunu sürdürdüğünü belirtti.

RQ-4’ün uçuş rotası

U-2’DE BÖLGEDE

Amerikan Hava Kuvvetleri’ne ait “Dragon Lady” olarak tanımlanan casus uçak U-2 (80-1073), 30 Ağustos tarihinde Akdeniz’de görev uçuşu icra etmişti. Birleşik Arap Emirlikleri topraklarında bulunan Al Dhafra Hava Üssü‘nden kalkış gerçekleştiren uçak görevini tamamlayıp üssüne geri dönmüştü.

U-2’nin uçuş rotası

TÜRK HAVA KUVVETLERİ’DE AYNI BÖLGEDE

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet Boeing 737 AEW&C erken ihbar ve kontrol uçağı 26 Ekim tarihinde Konya’daki 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkış gerçekleştirdikten sonra Doğu Akdeniz’de görev uçuşu icra etmişti. Uçağımız Güney Kıbrıs’ın oldukça Güneyinde uçuş gerçekleştirmiş ve daha sonra üssüne geri dönmüştü. Uçağımız uçuş gerçekleştirdiği rota RQ-4’ün uçuş gerçekleştirdiği rota ile benzerlik gösteriyor.

737 AEW&C’nin uçuş rotası

AKDENİZ’DE YENİ İTTİFAK

Özellikle son yıllarda enerji rezervleri ve stratejik konumu ile önemi daha da dillere düşen Akdeniz’de çeşitli ittifaklar kuruluyor. İsrail ve Yunanistan merkezli ittifaklar askeri tatbikatlar düzenliyor. ABD, Almanya, İtalya, Yunanistan ve İsrail’in dahil olduğu Mavi Bayrak tatbikatını öğrenin.

Yorumlar Kapatıldı