Güçlü Ordu Güçlü Türkiye

ABD YAPTIRIMLA TEHDİT EİYOR

Amerika Birleşik Devletleri Mısır’a SU-35 savaş uçağı alması durumunda yaptırım uygulayacağını belirten bir mektup gönderdi. Akdeniz’de etkinliğini arttırmak isteyen Mısır özellikle Rusya’dan çok sayıda silah sistemi alıyor.

“BUNA DEVAM EDERSENİZ YARDIM DURUR”
ABD’nin Mısır’a gönderdiği mektupta, Rusya ile gerçekleştirilen askeri anlaşma ve ticarete dikkat çekildi ve bu şekilde devam ederse, yaptırım uygulanacağı belirtildi.

Mısır Hava Kuvvetlerinin Rusya’dan SU-35 alacağı biliniyor. Bu uçakların toplam tutarı 2 milyar doların üzerinde.

Mısır, sadece Rusya’dan değil Avrupa’dan da silah ve uçak sistemleri alıyor.

ABD PAZARI KAYBETMEK İSTEMİYOR

İhracatının önemli bölümünü savunma sanayi ürünleri oluşturan ABD’nin son yıllarda pazardaki payı azalıyor. Ülkelerin yerli çözüm arayışları ABD’den doğrudan alımları azalttı. İhtiyaç duyulan mini teknolojik sistemler için ise farklı pazarlar tercih edildi.

Bir süre önce Avrupa Birliği’ne mektup gönderen ABD, AB ülkelerinin kendi başlarına (Avrupa içinde) proje yürütmelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmiş;  ABD firmalarının bu projelerde yer almamasını kast ederek, AB’nin yalnız yürüttüğü projelere yaptırım tehdidinde bulunmuştu.

CAATSA İLE MÜTTEFİK KAYBEDEN ABD

NATO müttefiki ve stratejik ortağı Türkiye’ye S-400 nedeniyle CAATSA yaptırımları tehdidinde bulunan ABD bunun bir benzerini Hindistan’a yapmış ve S-400 almaları durumunda CAATSA yaptırımlarını uygulayabileceğini belirtmişti.

CAATSA, ABD tarafından düşman olarak görülen ülkelere yönelik askeri yaptırımları kapsayan protokolleri içeriyor.

 

Yorumlar Kapatıldı